(23+10)/2.75 = 12 is the answer
Answer:30
Step-by-step explanation:
The bottom two because they rapidly go up or down super fast. If it’s an exponential function, it will start off as super low or super high and then shoot up or down rapidly
Answer:
34.875
Step-by-step explanation:
Answer:
The answer to your question is $1.29
Step-by-step explanation:
Data
Total amount of cupcakes = 50
Total amount of sugar = 3 1/2 cups = 3.5 cups
Cost of 5-pound bag = $3.69
2 cups = 1 pound
Total cost = ?
Process
1.- Calculate the amount of pounds needed
2 cups ------------------ 1 pound
3.5 cups --------------- x
x = (3.5 x 1) / 2
x = 3.5 / 2
x = 1.75 pounds
2.- Calculate the price of 1.75 pounds
5 pounds -------------- $3.69
1.75 pounds ---------- x
x = (1.75 x 3.69)/5
x = 6.46/5
x = $1.29
3.- Conclusion
The cost of sugar to prepare 50 cupcakes is $1.29