1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Ronch [10]
3 years ago
15

At smith lake boat rentals it costs $25 per hour to rent a boat plus one time charge for cleaning. The bengal family rented a bo

at from 11 am- 6:30pm and paid $226.50. If the jones family rented a boat from 8am-1pm how much did they pay
Mathematics
1 answer:
vesna_86 [32]3 years ago
3 0

Answer: the Jones family paid $164

Step-by-step explanation:

Let x represent the one time charge that smith lake boat rentals charge for cleaning.

The bengal family rented a boat from 11 am- 6:30pm and paid $226.50. This means that the number of hours for which they rented the boat is

11 - 6:30/= 7.5 hours

Therefore,

25 × 7.5 + x = 226.5

187.5 + x = 226.5

x = 226.5 - 187.5

x = $39

If the jones family rented a boat from 8am-1pm, the number of hours would be 5 hours.

The amount that they paid is

39 + 5 × 25 = 39 + 125

= $164

You might be interested in
BRAINLIEST!! If the area of ABC is D, give the expressions that complete the equation for the measure of angle C
kati45 [8]

Answer: m= 1+3

Step-by-step explanation:

Basic math helps.

This is geometry.

Yes.

if you add a you get b.

hope this helps, anytime.

4 0
3 years ago
Can someone help me please
aleksklad [387]

9514 1404 393

Answer:

 IS a parallelogram

Step-by-step explanation:

The slope formula for the slope of the line between points (x1, y1) and (x2, y2) is ...

  m = (y2 -y1)/(x2 -x1)

The distance formula for the length of that same line is ...

  d = √((x2 -x1)^2 +(y2 -y1)^2)

Here, you're asked to use each of these formulas 4 times, once for each side of the quadrilateral. I find it convenient to let a calculator or spreadsheet do the repetitive calculations. The result is attached.

The attachment shows that opposites sides have the same length and slope, so are parallel. The quadrilateral is a parallelogram. (The two points used in each calculation are the ones on the result line and the line immediately below. That is why point B is copied to the end of the list.)

_____

<em>Additional comments</em>

There are much simpler ways to prove the figure is a parallelogram. My favorite is to add the coordinates of the end points of the diagonals:

  B +D = (-2+6, -9-3) = (4, -12)

  C +E = (0+4, -5-7) = (4, -12)

These values being the same demonstrates the midpoints of the diagonals are coincident. That will only be the case if the quadrilateral is a parallelogram.

__

If you must use slope and distance formulas, showing either pair of opposite sides is parallel and have the same length is sufficient to guarantee that the other two sides are also parallel and have the same length. That is, the calculations required in this problem only need to be applied to one pair of opposite sides. (Using a spreadsheet, it's not a lot of extra work to do the calculations for both pairs of opposite sides.)

7 0
3 years ago
In the reaction 2K + Cl2 → 2KCI, the species
jonny [76]

Answer:B

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Can anybody help? Exponential Functions
lana [24]
................................................................................................
4 0
3 years ago
What is the relationship between the exponents of (3^2) ^4 and the exponents of 3 ^8​
zysi [14]

Answer:

They are equal

Step-by-step explanation:

Using the rule of exponents

(a^m)^{n} = a^{mn}

Given

(3^2)^{4} = 3^{2.4} = 3^{8}

The exponents of both expression are 8 and therefore equal

4 0
3 years ago
Other questions:
  • What is the sum of 80 minutes and 40 minutes?
    13·2 answers
  • . In the problem 8.37 -1.629, first round each number to the nearest tenth.<br>Then subtract.​
    6·1 answer
  • What is 20 times 3/5 in simplest form?
    10·2 answers
  • A prize machine randomly dispenses small toys. There are 1515 prizes left:
    12·1 answer
  • Is there anyone who could solve this? Thanks
    8·1 answer
  • Which unit rate is the lowest price per ounce? Choice A: 10 ounces of chocolate chips for $1.66 Choice B: 20 ounces of chocolate
    7·2 answers
  • Can someone help with this please?
    8·1 answer
  • Is 2^5 the same as 2x5
    14·1 answer
  • Last question for Jim Thompson Geometry homework
    11·1 answer
  • I need help and can you show me the work because I still don't get it.
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!