1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Damm [24]
3 years ago
5

Sarah spends a total of $60. Based on the information in the table, how many people attended the craft demonstration?

Mathematics
2 answers:
____ [38]3 years ago
7 0
Divide 60 by however much people was there to get your answer


Hope it works
kupik [55]3 years ago
3 0

Answer:

50

Step-by-step explanation: sub to my yt  clizey

You might be interested in
Caleb bought 5 packs of pencils for 10$ . how muc will he pay for 9 packs of pencils?
alexandr402 [8]

Step-by-step explanation:

Find 1 pack of pencil:

1 pack = 10 ÷ 5 = $2

9 packs = 2 x 9 = 18

Answer: $18

3 0
3 years ago
What is the difference between the absolute value of -8 and the absolue value of 6? O 2 O8 O 14 O 16​
Lisa [10]

Answer:

  • A. 2

Step-by-step explanation:

<u>Absolute value is always positive:</u>

  • |-8| = 8
  • |6| = 6

<u>Their difference is:</u>

  • 8 - 6 = 2

Correct choice is A

4 0
3 years ago
Rose went to a stationary shop.she purchased 2 packs of red pens,4 packs of black pens,and 3 packs of blue pens.the cost of each
sweet-ann [11.9K]
Its 11.5 because your adding everything in your equation or question
5 0
3 years ago
Simplify:<br> -3/8+ (-1/4)
Salsk061 [2.6K]
Answer:

Exact form: - 1/8

Decimal form: -0.125
6 0
3 years ago
Olivia will attend Blake University this fall. Tuition for one year is $11,350. Olivia plans to earn $1,500 at her work-study jo
g100num [7]

Answer:

4650 add 1500+1800+3400 u get 6700

then you get the tuition cost then subtract it by 6700

your final answer is 4650 dollar

8 0
3 years ago
Other questions:
  • Simplify. (2x^2 + 7x + 10) - (x^2 + 2x - 9)
    9·1 answer
  • Mr Ferguson reads 1/10 of a book to his class each day what fraction of the book has mr Ferguson read to the class after 5 days
    15·1 answer
  • Lauren finished doing 2/7 of her homework in an hour and a half. What is the unit rate at which she did her homework?
    12·1 answer
  • A TV that usually sells for $173.28 is on sale for 20% off. If sales tax on the TV is 7%, what is the price of the TV, including
    14·1 answer
  • In a Bastet filled with tiles, the ratio of red tiles to green tiles is 7:3. Katrina wants to make the same tile mix with 161 re
    7·1 answer
  • 4 (x + 2.5) = 48<br> Explain your reasoning as well.
    10·1 answer
  • Can angles that measure 60, 60 and 60 degrees form exactly one triangle, more than one triangle or no triangle? Why?
    5·1 answer
  • PLEASE HELP!!! THIS IS MY LAST QUESTION!!! WILL GIVE BRAIN!!
    7·1 answer
  • If DE is not parallel to BC, what is DE?
    13·1 answer
  • Pleasee help I would appreciate very!​
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!