1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Nat2105 [25]
3 years ago
7

Keisha's reading a 325 page book at a rate of 25 pages per day. Use a point slope equation to determine whether she will finish

reading the book in 10 days
Mathematics
1 answer:
garik1379 [7]3 years ago
4 0
No because 325 divided by 25 is 13 so she is not going to finish in time it will take her 13 days

You might be interested in
Simplify the given expression below: (7-3i)•(2-i)
Dimas [21]

when multiplying two binomials together we use the F.O.I.L. method:

First

Outer

Inner

Last

(7-3i)(2-i)

First: 7 * 2 ..... Outter: 7 * -i .... Inner: -3i * 2 ...... Last: -3i * -i

First: 14 ...... Outter= -7i ..... Inner: -6i .... Last: 3i^2

putting this together we get 14-7i-6i+2i^2

We combine like terms and end up with 2i^2-13i+14

5 0
3 years ago
If b/a=c/b=d/c=2/3, find the value of a:b:c:d
leva [86]

Answer:

the ratio would be 6.75:4.5:3:2

Step-by-step explanation:

replace d and c with

d=2 and c=3

Then using proportion multiplication, you will find that b is 4.5

now replace all b with 4.5.

Then again using proportion multiplication, you will get a is 6.75.

Plug in a, b, c, d in the ratio and you get 6.75:4.5:3:2

5 0
2 years ago
Please help me!<br> I will give brainly
Natali [406]
1. 80
2. 90
3. 45
4. 98
3 0
2 years ago
It costs $12 to attend a golf clinic with mr. Stephan. Buckets of golf balls cost $3 each. How much can you buy if you have $30
Talja [164]
You can buy 6 buckets
Explanation:
12-30=18
18 divided by 3=6
4 0
2 years ago
6) Which is the best deal?<br> 3.45 lbs for $3.58<br> $10.23 for 10.43 lbs
kirill115 [55]

Answer:

3.45 lbs for $3.58 because your getting 3 pounds of the item for 3 dollars.

Step-by-step explanation:

3.45 lbs for $ 3.58 is cheaper than 10.43 lbs for 10.23

5 0
3 years ago
Other questions:
  • How is the slope of a linear function related to the number of zeros for the function
    6·2 answers
  • TEP 1
    13·1 answer
  • HELP IS FOR TODAY<br> GIVE ME THE ANSWER AND HOW TO DO IT
    12·1 answer
  • 2587 to the nearset thousand
    12·2 answers
  • Which ordered pair is the solution to the system of equations?
    13·1 answer
  • Identify the volume of the hemisphere in terms of π.
    7·1 answer
  • The sum of four consecutive odd numbers is 48?
    13·1 answer
  • A hiker has 2 pairs of hiking shoes, 3 shirts, and 5 pairs of shorts to choose from. How does the number of combinations of shoe
    13·1 answer
  • Solve the System of equations -8x+3y= -17 and 3x-y=7 by combining the equations.
    11·2 answers
  • The following equation cannot be solved symbolically. Solve the equation graphically. Round to the nearest hundredth as needed.
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!