1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
djyliett [7]
3 years ago
9

What is the period of `y = 1+ tan((1)/(2)x)`?

Mathematics
1 answer:
jonny [76]3 years ago
7 0
2π is the period of `y = 1+ tan((1)/(2)x)`
You might be interested in
PLEASE HELP QUICK!<br> √9=?
Vlad [161]

Answer:

the answer is three(3)..use calculator

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Nina can braid 48 inches of rope in 1 hour. what is her speed in feet per hour?
mr Goodwill [35]
There are 4 feet in 48 inches, so your answer should just be 4 feet per hour.
3 0
3 years ago
In order to budget successfuly, one must make a. a lot of money. c. expensive purchases. b. healthy financial choices. d. sure t
julsineya [31]
B. healthy financial choices
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
3. If Juan purchased three 24-ounce cans of motor oil for $10.80, how much did he pay per ounce?
Zina [86]

Answer: the answer is c) $.45

Step-by-step explanation:  to find out how much per ounce, you need to divide the price by the quantity. so 10.80/24=.45

8 0
2 years ago
What is the total price of a $45 pair of jeans after a 6.5% sales tax is added?<br> show ur work
tangare [24]
The answer is 45.65
45 + 6.5 = 45.065

45 divided by 6.5 over a hundred = 45 + 0.065


Thats how you get 45.65
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Pamela Mello is paid on an incremental commission schedule. She is paid 2.6% on the first $70,000 and 3.4% on any sales over $70
    5·1 answer
  • What is the median of the data set?<br><br> 35 <br> 18.5 <br> 22 <br> 28.5
    6·2 answers
  • Find the perimeter of the figure.
    8·1 answer
  • Describe and correct the error in rewriting the equation
    12·1 answer
  • It takes 20 minutes to drive from Micah's apartment to his school. Which unit is
    12·1 answer
  • Plz help i need a correct answer
    14·2 answers
  • In Zoie's class, 7/10 of the students walk to school. Another 1/5 of the students ride their bikes. The other students ride on t
    11·1 answer
  • Please explain the full equation
    10·2 answers
  • Mr. Ellington has a total of 32 students in his class , The ratio of girls to boys is 3:5, how many girls are in Mr . Ellington'
    9·2 answers
  • 9(9x+2y-6)<br> Please help
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!