1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
andreyandreev [35.5K]
3 years ago
6

A 5-pound bag of apples cost $3.50. Use that rate, to complete the table to identify equivalent ratios, and then answer the ques

tions.
Apples*?5?15
Cost0.703.507?

Apples cost $ __ per pound.

comment the answer below no need to solve it out just write the answer!!!!!!!!!!!!!!
Mathematics
1 answer:
Korvikt [17]3 years ago
6 0
<span>Apples cost $3.50/5 = $0.70 per pound.</span>
You might be interested in
Determine if the relation is a function.
bixtya [17]
The first one I think
8 0
3 years ago
Find each equation with the correct solution​
stepladder [879]

Answer:

15;9;-8

Step-by-step explanation:

1. 5/3x-3=2/3x+12

x=15 once you combine like terms

2. 5x+35-3x+12=7x+2

2x+47=7x+2

5x=45

x=9

3. 12x+20-3=9x-7

12x+17=9x-7

3x=-24

x=-8

3 0
3 years ago
Expand the expression. Fill in the blanks<br><br> 3(n + 7)<br><br> n +( <br> )7
morpeh [17]
3n + 21 is the answer
4 0
2 years ago
(08.06 MC)
Aleks04 [339]
A. 2x+y=25; x+y=20
x represents cheese wafers and y represents chocolate wafers.

B. I will choose elimination since there is y and y. I can multiply one equation by -1 to get y and -y, which cancels out.
2x+y=25
-x-y=-20

Add equations
x=5

Plug x in
5+y=20
y=15

Final answer: 5 cheese wafers, 15 chocolate wafers
3 0
3 years ago
Rashida owns a bike rental company. She charges an initial fee of $10 for each rental and an hourly rate of $4. A customer paid
NeX [460]

Options were not present in the question we are Stating below;

Rashida owns a bike rental company. She charges an initial fee of $10 for each rental and an hourly rate of $4. A customer paid $34 for a bike rental. Which of the equations below could be used to find how many hours, x, the customer rented the bike?

34 = 10 - 4x\\\\34 = 4 + 10x\\\\34 = 10 + 4x\\

Answer:

34 = 10 + 4x

Step-by-step explanation:

Given:

Amount customer paid = $34

Initial fee = $10

Hourly rate = $4

We need to write the equation used to find how many hours, x, the customer rented the bike.

Solution:

Let the number of hours customer rented the bike be 'x'.

Now we can say that;

Amount customer paid is equal to sum of Initial fee plus Hourly rate multiplied by number of hours customer rented the bike.

framing in equation form we get;

34 =10+4x

Hence The equation used to find number of hours customer rented the bike is 34 =10+4x.

6 0
3 years ago
Other questions:
  • Find the retail sale price if the original price is $65 discount by 12%
    10·2 answers
  • The cho family is buying a new refrigerator. They choose a 20-cubic foot refrigerator with a regular price of $678. The sales ta
    11·1 answer
  • a spinner is broken into sections labeled 1 to 50 what is the probability on the next spin that you will spin a number greater t
    6·1 answer
  • I only need help for no. 10
    13·1 answer
  • Please help me! Thank you!
    5·1 answer
  • Use the distributive property to expand the following expression.
    6·1 answer
  • What is 18=j+4 plz help
    11·2 answers
  • the price of a phone on sale was increased from $80 to $120. By what percentage was the price of the phone increased?
    5·2 answers
  • Find the area of the circle. Leave your answer in terms of pie.
    8·1 answer
  • Suppose you drop a ball from a height of 10 feet. after the ball hits the floor, it rebounds to a height defined by the recursiv
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!