A 5-pound bag of apples cost $3.50. Use that rate, to complete the table to identify equivalent ratios, and then answer the ques
tions.
Apples*?5?15
Cost0.703.507?
Apples cost $ __ per pound.
comment the answer below no need to solve it out just write the answer!!!!!!!!!!!!!!
1 answer:
<span>Apples cost $3.50/5 = $0.70 per pound.</span>
You might be interested in
Answer:
132
Step-by-step explanation:
11 / 5 = 2.2
2.2 x 60 = 132
Answer:
27 1/4
Step-by-step explanation:
Answer:
a
Step-by-step explanation:
its right
Answer:
65 shirts.
Step-by-step explanation:
50 is the amount of shirts sold in February.
30% increase=1.3
1.3(50)
65
They need to sell 65 shirts in March to get the bonus.
Answer:
Option B) w = 4
Step-by-step explanation:
We have to find the value of w to make the given expression true.
The given expression is:

Option B) w = 4 is the correct answer.