1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
andreyandreev [35.5K]
3 years ago
6

A 5-pound bag of apples cost $3.50. Use that rate, to complete the table to identify equivalent ratios, and then answer the ques

tions.
Apples*?5?15
Cost0.703.507?

Apples cost $ __ per pound.

comment the answer below no need to solve it out just write the answer!!!!!!!!!!!!!!
Mathematics
1 answer:
Korvikt [17]3 years ago
6 0
<span>Apples cost $3.50/5 = $0.70 per pound.</span>
You might be interested in
Jane uses 11 cups of flour for 5 cakes. how much would she need for 60 cakes?​
SVETLANKA909090 [29]

Answer:

132

Step-by-step explanation:

11 / 5 = 2.2

2.2 x 60 = 132

3 0
3 years ago
Absolute value for |27 1/4|
mr_godi [17]

Answer:

27 1/4

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Given m || n, which pair of angles are not vertical angles?
vodomira [7]

Answer:

a

Step-by-step explanation:

its right

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
1. At a leather shop, 50 leather jackets were sold in February. The shop keeper at the store wants to encourage the sales team t
podryga [215]

Answer:

65 shirts.

Step-by-step explanation:

50 is the amount of shirts sold in February.

30% increase=1.3

1.3(50)

65

They need to sell 65 shirts in March to get the bonus.

5 0
3 years ago
Which value of www makes 14=11+\dfrac{w}{8}\cdot614=11+ 8 w ​ ⋅614, equals, 11, plus, start fraction, w, divided by, 8, end frac
Liono4ka [1.6K]

Answer:

Option B) w = 4

Step-by-step explanation:

We have to find the value of w to make the given expression true.

The given expression is:

14=11+\dfrac{w}{8}\cdot6\\\\14-11 = \dfrac{w}{8}\cdot6\\\\3 = \dfrac{w}{8}\cdot6\\\\\Rightarrow w = \dfrac{3 \cdot 8}{6} = 4

Option B) w = 4 is the correct answer.

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • You are paid $10.65/hr. Your deductions are FICA (7.65%), federal tax withholding (9.9%), and state tax withholding (7.35%). You
    11·1 answer
  • What is the product of 5.61 and .15?
    15·2 answers
  • A ______ sample is one in which the population is divided into groups and a random sample of groups is drawn.
    5·2 answers
  • 2. Sandy made a reflective sticker for her bicycle in the shape of a triangle. Two of the three side lengths were 3 cm and 4 cm.
    12·1 answer
  • Jeff stated that subtraction and negative are the same thing. Do you agree?
    9·2 answers
  • Which system of equations can be used to find the roots of the equation 4 x squared = x cubed + 2 x?
    13·2 answers
  • On a trip from Indianapolis, Indiana, to Houston, Texas,
    6·1 answer
  • Help me out please?
    10·1 answer
  • Helppp please, cause I really need it tomorrow​
    11·1 answer
  • Element x decays radioactively with a half life of 12 minutes. if there are 580 grams
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!