1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Shkiper50 [21]
3 years ago
9

1)if both coordinates of a point are negative in which quadrant is the point located

Mathematics
2 answers:
nexus9112 [7]3 years ago
8 0
Quadrant number 3. the bottom left one. 

ycow [4]3 years ago
4 0
Bottom left corner quadrant number 3
You might be interested in
From 5miles to 16miles
vfiekz [6]
From 5 miles to 16 miles in 11 miles in between.
3 0
2 years ago
The fifth term of an arithmetic sequence is 23 and the 12th term is 72? Determine the first three terms of the sequence and the
Arisa [49]

Answer:

the first term is a1

the distance between the numbers is d

we have:

a5 = a1 + 4d = 23

a12 = a1 + 11d = 72

so we have the equation:

a1 + 4d = 23

a1 + 11d = 72

=> a1 = -5

d = 7

=> an = -5 + 7(n - 1) = 7n - 12

with an = 7n - 12

=> a2 = 2

a3 = 9

so the first three terms is -5; 2; 9

6 0
3 years ago
7+3x−12x=3x+17+3x−12x=3x+1 solve for X
mariarad [96]
X is equal to -11/6 or -1.8333333333..................................
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
The expression P(4, 3) is equal to:<br> -3!<br> -4!<br> - 1
nexus9112 [7]

Answer:

P(4,3) = 4!

Step-by-step explanation:

Given

P(4,3)

Required

Solve

Using permutation formula;

P(n,r) = \frac{n!}{(n-r)!}

This implies that

P(4,3) = \frac{4!}{(4-3)!}

P(4,3) = \frac{4!}{(1)!}

P(4,3) = \frac{4!}{1!}

P(4,3) = \frac{4!}{1}

P(4,3) = 4!

6 0
2 years ago
8. A cent is 0.01 of a dollar
Oksanka [162]

Answer:

Yes

Step-by-step explanation:

A dollar = 100 cents

1 cent : 100 cents

= 1/100

= 0.01

8 0
2 years ago
Other questions:
  • You buy a new video game for $59.99
    5·1 answer
  • This question is based on the following circle graph.
    9·2 answers
  • Which ratio correctly compares 30 in. to 2 ft, when the lengths are written using the same units?
    7·1 answer
  • What is the midpoint of a line segment that begins at the origin (0, 0) and has its endpoint at (-5, -12)?​
    13·1 answer
  • A phone company offers two monthly plans. Plan A costs $11 plus an additional $0.13 for each minute of calls. Plan B costs $16 p
    8·1 answer
  • A 5-pound bag of cat food costs $11.25. What is the unit price of the cat food?
    15·1 answer
  • I NEED HELP!!!<br> FIRST ONE TO DO IT GETS BRAINLIEST
    15·1 answer
  • Plzz help me with this!!!!!!!!!!!!!!!!!!​
    12·2 answers
  • Dylan and his children went into a grocery store and where they sell peaches for $1 each and mangos for $0.50 each. Dylan has $1
    7·2 answers
  • What is the distance between -789 and 989?
    9·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!