1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
hichkok12 [17]
3 years ago
14

Help Asap pleaseeeee

Mathematics
1 answer:
True [87]3 years ago
3 0

Answer:

$540

Step-by-step explanation:

2460 = 4x + k

1920 = 3x + k

k is our student service fee, which we represent as a constant

subtracting the equations to remove k and isolate x, our cost per course

540 = x

You might be interested in
Whats the probability of getting 1 or 3 fives on 10 rolls of a fair die?
rusak2 [61]

Answer:

chance the odds are forever in your favor

8 0
3 years ago
Your last five customer interactions lasted 2, 3, 6, 8, and 4 minutes.
Usimov [2.4K]

Answer:

p=11

Step-by-step explanation:

because the 2,3,6,8,4

7 0
3 years ago
The last time he checked, Matthew was 40 inches tall. Matthew just measured himself again and found out that he is 10% taller no
weqwewe [10]
44 inches.

All you have to do is find out what 10% of 40 is then add it back to 40. In the case of finding 10% of something you just “chop” of the back number (or move the decimal place forward) so 10% of 40 is 4. The. 40+4=44.

You can also multiply fractions to find the percent of a number but that is not necessary in this case.
8 0
4 years ago
A carpenter cuts a board into three pieces of equal length ... smallest board is 1 ft. in length, how long was the original boar
Nadusha1986 [10]
3 feet? maybe. This question was confusing to read.
4 0
3 years ago
A toddler is 36 inches tall and grows about 3 inches per year. Which of the following functions represents the toddler's height,
8_murik_8 [283]

Answer

I think the answer could be B

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • 20 POINTS! Please look at the attached image!
    12·2 answers
  • Find the unit price rounded to the nearest cent: 5.8 lbs for $4.89.
    11·1 answer
  • Alyssa's lemonade recipe calls for 9 lemons for every 2.5 gallons
    9·1 answer
  • Find the volume of this composite figure and explain how you got your answer
    11·1 answer
  • How will the solution of the system y > 2x + 2/3 and y < 2x + 1/3 change if the inequality sign on both inequalities is re
    8·1 answer
  • What is the length of a diagonal of a square with a side length of 8?
    11·2 answers
  • WILL MARK YOU BRAINLIEST HELP ASAP
    6·1 answer
  • I need help ASAP!!Please explain how to do the problem
    15·1 answer
  • 1/2x-3 + 5x/2x+6 = 2, Solve for x​
    12·2 answers
  • On a camping trip Trina is going to build a shelter by leading branches up against a rock wall Trina wants her sleeping bag to b
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!