1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
KATRIN_1 [288]
3 years ago
14

Heather lives 7 / 10 mile from theschool and 2 / 5 miles from the library . How much closer does Heather live to the library tha

n school
Mathematics
1 answer:
frez [133]3 years ago
6 0
First get the same denominator 2/5=4/10 so from here do 7/10-4/10 the denominator stays the same and the numerator changes, 3/10 is the answer so Heather live 3/10 of a mile closer to the library than the school
You might be interested in
BRAINIST &amp; 20 POINTS <br><br><br> *random answers will be reported*
kolezko [41]

Answer:

6-1

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
What is the derivative of 3x+5x
Vaselesa [24]

Answer:

\displaystyle \frac{d}{dx}[3x + 5x] = 8

General Formulas and Concepts:

<u>Calculus</u>

Differentiation

  • Derivatives
  • Derivative Notation

Derivative Property [Multiplied Constant]:                                                           \displaystyle \frac{d}{dx} [cf(x)] = c \cdot f'(x)

Basic Power Rule:

  1. f(x) = cxⁿ
  2. f’(x) = c·nxⁿ⁻¹

Step-by-step explanation:

<u>Step 1: Define</u>

<em>Identify</em>

\displaystyle y = 3x + 5x

<u>Step 2: Differentiate</u>

  1. Simplify:                                                                                                         \displaystyle y = 8x
  2. Derivative Property [Multiplied Constant]:                                                   \displaystyle y' = 8\frac{d}{dx}[x]
  3. Basic Power Rule:                                                                                         \displaystyle y' = 8

Topic: AP Calculus AB/BC (Calculus I/I + II)

Unit: Differentiation

7 0
3 years ago
If apples cost $1.08 per pound, how much would 3.8 pounds cost?
DENIUS [597]

Answer:

4.10

Step-by-step explanation:

1.08 * 3.8 = 4.104

but money is 2dp so...

4.10

8 0
2 years ago
your gym membership cost $33 per month after an initial membership fee. you paid a total of $228 after 6 months. writer an equat
grin007 [14]

Answer:

what i did was multiply 33*6 and got 198 and then 228-198 to find out that the initial fee was 30 dollars. then multiply 33*9+30 to get a  9-month total cost of $327

Step-by-step explanation:

cost = $33 per month + fee  

1.  c(m) = 33m + f

 33(6) + f = 228

198 + f = 228

f = $30 membership fee  

c(m) = 33m + 30

 2.  at 9 months:  33(9) + 30 = $327

hopefully this helps :)

have a nice day !!

7 0
3 years ago
The height of a trapezoid is 18 in. and its area is 96 in square. One base of the trapezoid is 6 inches longer than the other ba
ale4655 [162]
Ffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffff
3 0
3 years ago
Other questions:
  • What is 12 1/2% of 256
    9·1 answer
  • How you write 12,430,000 in expanded form using exponents
    6·2 answers
  • !!!!!!!!!!someone please help me in math!!!!!!!!!!
    12·1 answer
  • Order the group of parabolas from widest to narrowest  y = 1/4x2, y = -1/2x2, y = 3/2x2
    14·2 answers
  • Graph the function f( x ) = |x+2| - 3
    14·2 answers
  • If u found a briefcase, and the ammount of money was your phone #, how much money did u find?
    13·1 answer
  • Select the postulate that is illustrated for the real numbers.
    7·1 answer
  • HOW DO YOU WRITE AN INEQUALITY IN THE QUESTION : THE TEMPERATURE WILL BE AT LEAST 10 DEGREE FARENHIET?
    10·1 answer
  • Is diameter and radius the same thing
    15·2 answers
  • Sam wants to buy some new shoes. The shoes normally cost $79.99, but with her employee discount they only cost $51.99. How much
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!