1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Afina-wow [57]
2 years ago
14

What is the APR of a payday loan for $1100 due in 5 days that charges a $165 fee?

Mathematics
2 answers:
12345 [234]2 years ago
7 0
$165 divided by 1,100= .15 
Times that by 365 for each day of the year
Which will equal 54.75 divided that by 5 for the amount of days that the loan was for which equals 10.95, then times that by 100 which equals 1,095
Rom4ik [11]2 years ago
3 0

Answer:

the right APEX answer is 1095%

You might be interested in
Jayden and Derek go to Chipotle. Jayden gets a burrito for $7.49 and Derek gets a lifestyle bowl for $8.29. They each get a drin
madam [21]

Answer:

$18.97

Step-by-step explanation:

Add $7.49, $8.29, and $1.79 together= $17.57.

Then, add the 8% tax. So $17.57+8% of tax= $18.97.

3 0
2 years ago
A bag has 5 blue marbles, 3 red marbles, and 2 green marbles. We draw two marbles, one at a time, with replacement. What is the
VMariaS [17]

Answer: \frac{1}{10}

<u>Step-by-step explanation:</u>

Blue = 5, Red = 3, Green = 2, Total = 10

Probability   =  First draw    and      Second draw

                    =        \frac{5}{10}             x                 \frac{2}{10}      

                    =                      \frac{10}{100}

                    =                       \frac{1}{10}        

6 0
2 years ago
The cost of 12 oranges and 7 coples is 55.36. Eight oranges and apples cost $3.68. Find the cost
victus00 [196]

Hello there i hope you are having a good day :) Your question : The cost of 12 oranges and 7 couples is 55.36. Eight oranges and apples cost $3.68. Find the cost  of each : Firstly you would do oranges = O Apples = A. Then 12 oranges + 7 apples = 5.36 12o + 7A = 5.36 then you would take away from both sides so -12o Take away -12o = 7o = 5.36 - 12A now you would divide this by 7 so 7 cancels each out so you are left with 5.36/ 7 = 0.76 Then it would equal 0.76 - 12o/7 This would equal the amount of apples to be $0.76 each now for the oranges you would do the same that you work out for the apples.

Hopefully that help ya :)

4 0
3 years ago
Write a measurement division story problem for 6 divided by 3/4
krek1111 [17]
A school is in session for 6 hours each day. Each class is allotted 3/4 hour, including passing time. How many classes can be fit into the school day? 

<span>6 / (3/4) = </span>

<span>6 * (4/3) = 24/3 = 8 classes</span>
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Draw a line through the origin that has a slope of negative 4/3
OleMash [197]
The origin is just (0,0) and we can multiply that slope, -4/3 by any number to get the second point. let's use x=3 to make is simple as possible,  the second point is then just (3,-4)

Connect (0,0) to (3,-4) and you have your line :)
8 0
2 years ago
Other questions:
  • On the first day of the play the auditorium was one third full if this. Pattern continues full will it be on the fourth day?
    14·1 answer
  • When h has the value 4 calculate 16-3h
    7·1 answer
  • A window washer has a 15-foot extension ladder. how far away from the building should the foot of the ladder be placed to reach
    9·1 answer
  • Is (1,-4) a solution to the equation y=-2x
    8·2 answers
  • What kind of angle is formed by the tangent to a circle and a radius of that circle?
    6·2 answers
  • Instructions:Type the correct answer in each box.
    10·1 answer
  • 1) A spice merchant divided 9/10 of a pound of ground cinnamon into 9 equal packages. He then sold the ground Cinnamon to restau
    5·1 answer
  • Solve each inequality. <br> 8x-6 &gt; 10
    5·1 answer
  • Jorge is asked to build a box in the shape of a rectangular prism. The maximum girth of the box is 20 cm. What is the width of t
    13·1 answer
  • A 7th grade teacher at a local middle school wants to know which
    9·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!