1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Gwar [14]
3 years ago
7

There are 18 cans of peas in a case. Each can of peas is 12 ounces. If a case of peas costs $14.22, what is the unit price per c

an of peas?
a.
$0.07
b.
$0.08
c.
$0.79
d.
$1.19
Mathematics
2 answers:
Reika [66]3 years ago
6 0

Answer:

Option C. $0.79

Step-by-step explanation:

There are 18 cans of peas in a case.

Weight of each can of peas = 12 ounces

The price of one case of peas = $14.22

In this question the price of one case of peas is given and we also know that in one case there are 18 cans,

so to calculate the price of one can we have to divide the price of whole case by the amount of cans

Price of one can of peas = \frac{14.22}{18}

                                        = 0.79

The unit price per can of peas is $0.79.

Elan Coil [88]3 years ago
3 0

Okay doll so this is how you do it.

The 12 ounces doesn't matter. Its irrelevant.

You divide 14.22 by 18.

And that's all there is to it.

The answer is C. $0.79

You might be interested in
If 3a + 2b = 7 and 2a + 2b = 9 , what is the value of
Simora [160]
Hey there :)

We have two equations:
3a + 2b = 7 
2a + 2b = 9

We need to solve simultaneously to find the values of a and b

eq.1    3a + 2b = 7
eq.2 ( 2a + 2b = 9 ) x -1  ) multiply by -1 to cancel 2b

  3a + 2b = 7
- 2a - 2b = -9         ( Add both together )
-------------------
   a = - 2 

Substitute the value you found for a in a in order to find b

3( - 2 ) + 2b = 7                                                     2( - 2 ) + 2b = 9 
- 6 + 2b = 7                                    OR                  - 4 + 2b = 9
2b = 13                                                                   2b = 13        
b = \frac{13}{2}                                                                 b = \frac{13}{2} 

3 0
3 years ago
What is the solution of the equation s=-4s+30
julia-pushkina [17]

Answer:

6

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Leah loves chicken wings and is comparing the deals at three different restaurants. Buffalo Bills has 888 wings for \$7$7dollar
ella [17]

Cost of chicken wings at Buffalo Bills = 8 wings for $7

Cost of 1 wing at Buffalo Bills = \frac{7}{8} =0.875

Cost of chicken wings at Buffalo Mild Wings = 12 wings for $10

Cost of 1 wing at Buffalo Mild Wings = \frac{10}{12}= 0.833

Cost of chicken wings at Wingers = 20 wings at $17

Cost of 1 wing at Wingers = \frac{17}{20}= 0.850

Hence, comparing all the three costs per wing, we can see that Buffalo Mild Wings is serving chicken wings at lowest price of $0.833 per wing.

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Please help me with these questions​
Nonamiya [84]

Answer:

9) u= -12

11) -18 over 2

Step-by-step explanation:

Hope this helps!!

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
HELPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPP !!
Sever21 [200]

Answer:

Step-by-step explanation:

Infinite solution

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Which of the following metric prefixes is largest? <br><br>A.nano<br>B.milli<br>C.centi<br>D.micro
    7·1 answer
  • The average mass of the eggs laid by chickens on Ms. Watson's farm is 3.5 grams. about how many grams does a dozen eggs weigh?
    15·1 answer
  • What is the product of 59x14.4
    8·2 answers
  • Which function describes this graph?
    7·2 answers
  • Solve for y.<br> (3x - 3)<br> Enter your answer in the box.<br> y=<br> C<br> (8-4)
    9·1 answer
  • Please help and thank you
    12·1 answer
  • Which expresion is equivalent to -5 -(-7)?<br> HURRY 20 POINTS
    14·1 answer
  • If s=7.44 then is 5.38=0.75s true or false
    8·2 answers
  • the exterior angle of a regular polygon is one third the size of its interior angle. how many sides does the polygon have
    14·1 answer
  • Use the low of Cosines to solve the given triangle. Round your answer to two decimal places. a = 51, b = 21, c = 68
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!