1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
statuscvo [17]
3 years ago
11

Explain how the digit 5 in the number 484.5 and 635.82 are different ​

Mathematics
1 answer:
Musya8 [376]3 years ago
3 0

Answer:

The decimal point.

Explanation:

in 484.5 the 5 is behind the decimal point. Meaning that it isn't quite a full number.

In 635.82 the 5 is in front of the decimal point. Meaning that this <em>is</em> a whole number.

You might be interested in
Give an example of how people have used igneous rock. PLSS GIVE ME EXAMPLE PLSSSs
bogdanovich [222]

Answer:

Granite is a one of the most common igneous rock. Its used in building materials and making statues.

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Select the correct text In the table.
Yuri [45]

Answer:

-9-958

216

Step-by-step explanation:

add

3 0
2 years ago
Megan and Heidi are making cookies for an upcoming bake sale. Megan is making chocolate chip cookies and Heidi is making sugar c
koban [17]

Answer:

Heidi (260 cookies)

Step-by-step explanation:

Megan's equation is given as y=8x, where x is the number of bags, and y the number of cookies:

#First calculate Heidi's total number of bags, cookies and cookies:

H_b=\sum{bags}\\\\=10+12+14+16\\\\=52 \ bags\\\\H_c=\sum{cookies}\\\\=50+60+70+80\\\\=260 \ cookies

#Given that both Heidi and Megan make the same number of bags of cookies, Megan's cookies totals to:

H_b=M_B=52 \ Bags\\\\M_c=y=8x, x=52\\\\y=8\times 52\\\\=416\\

Hence, Megan makes 416 cookies.

#From our calculations:

416>260\\\\M_c>H_c

Hence, Heidi makes the least number of cookies(260 cookies) compared to Megan's 416 cookies.

7 0
3 years ago
Kathy has $2 less than 3 times the amount of money jason has. Together, they have a total of $34. How much money does Kathy has?
Paul [167]
3j-2=34 Then add two to both sides 3j=36 Then divide three by both sides and get J=12
7 0
3 years ago
It costs $42 for 7 staplers. what is the unit rate for the stapler?
murzikaleks [220]

Answer:

The answer is 6

Step-by-step explanation:

42 divided by 7=6

5 0
3 years ago
Other questions:
  • To get enough money to go on a field trip every student in a club needs to raise $53 by selling chocolate bars . There are 9 stu
    6·1 answer
  • Find the area of the circle. Use your calculator's value of π. Round your answer to the nearest tenth. A) 27.6 yd2 B) 283.5 yd2
    11·1 answer
  • A number greater than 40 and have 5 in the tenths place
    7·2 answers
  • What is the cube root of 3 and 343
    8·2 answers
  • A bag of rice weighs 3.18 pounds. Find its mass in kilograms (1kg=2.2lb)
    6·2 answers
  • Evaluate 6|5 - c| + 2c when c = 6
    5·2 answers
  • Describe a situation that could be represented with this tape diagram.
    15·2 answers
  • 4. If z, a+bi and z, c+di represent two complex numbers with real components a, b, c and d, then which of the following represen
    14·1 answer
  • Answer both questions Please!!!!!
    14·1 answer
  • Answer this please, I am really struggling, I know I have been toxic in the past - answering questions just for the points, but
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!