1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
cestrela7 [59]
3 years ago
10

Z +9> 22 Simplify your answer as much as possible.

Mathematics
1 answer:
Aleonysh [2.5K]3 years ago
6 0

Answer:

z > 13

Step-by-step explanation:

Subtract 9 from 22.

z > 13

You might be interested in
What is the value of x
viktelen [127]

Answer:

X=14

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Find the least common multiple of 18, 24 *
emmainna [20.7K]

Answer:

72

Step-by-step explanation:

Find the prime factorization of 18

18 = 2 × 3 × 3

Find the prime factorization of 24

24 = 2 × 2 × 2 × 3

Multiply each factor the greater number of times it occurs in steps above to find the LCM:

LCM = 2 × 2 × 2 × 3 × 3

LCM = 72

i hope this helps :)

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which expression models the phrase “Wally mowed two more lawns than he mowed last week”?
VLD [36.1K]
Answer: n+2

Two lawns more than last week so two more than something with n being that something is; n+2
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
At the end of dinner, equivalant amounts of lasagna in two pans were left.
Oksanka [162]

2/4+2/4 or 1/2+1/2

if there is 2/4 in one pan and 1/2 in another 2/4=1/2

8 0
3 years ago
10-kg bag of cherries for $8<br><br> ___ per kg
Sophie [7]
$8.00/10 kg equals $0.80/kg
7 0
3 years ago
Other questions:
  • Lee needed to make drapes the length from the floor to the top of the window. The wall beneath the window had the height of 2 2/
    12·1 answer
  • Three pens cost $2.70.what is the cost for one?
    10·2 answers
  • Chloe has 20 units cubes how many different rectangle or prism can you build with the cubes
    12·1 answer
  • A washer and dryer cost $810 combined. The washer costs $40 less than the dryer. What is the cost of the dryer?
    9·1 answer
  • Apply the distributive property to simplify the expression -5 (-3x-6)​
    13·1 answer
  • The four cities on the map below form a square. About how many miles is the most direct route from Washington to Springfield?
    9·2 answers
  • How much is 70% from 20
    6·1 answer
  • Given the side lengths, determine whether the triangle is acute, obtuse, right, or not a triangle: 8,15,23
    13·2 answers
  • 1. What is the sine ratio of ∠C?
    13·1 answer
  • Which equation represents the polar form of x² + (y + 4)² = 16?
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!