1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Marina CMI [18]
3 years ago
9

Jon and Andy had a total of 560 trading cards. After Jon gave 1/9 of his trading cards to Andy, they has an equal number of trad

ing cards. How many more trading cards did Jon have that Andy in the beginning?
PLEASE ANSWER ASAP
THANK U :)
Mathematics
1 answer:
Romashka [77]3 years ago
6 0

Answer:

70 cards

Step-by-step explanation:

Let A = the number of Andys cards

J = the number of Jons cards

Jon and Andy had a total of 560 trading cards

A+J = 560

After Jon gave 1/9 of his trading cards to Andy, they has an equal number of trading cards

J - 1/9 J = 1/9 J +A

Combine like terms

8/9 J = 1/9 J +A

Subtract 1/9J from each side

7/9J = A

Substitute this into A +J = 560

7/9J +J = 560

Combine like terms

7/9J +9/9J = 560

16/9 J = 560

Multiply each side by 9/16

9/16 *16/9 J = 560 *9/16

J =315

Jon originally had 315 cards

Now we need to find Andys cards

7/9J = A

7/9 (315) =A

245=A

How many more trading cards did Jon have that Andy in the beginning?

We need to take Jons cards and subtract Andys cards

J-A

315-245

70

You might be interested in
Suppose that the functions p and q are defined as follows.<br> HELP PLEASE
nadezda [96]

Answer:

25, 9

Step-by-step explanation:

(p . q)(8) means do q first to 8 then do p to that, which is the same as writing p(q(8)). Then just plug the numbers in.

q(8)=√8+8=√16=4

p(4)=4^2+9=16+9=25

The second one is the opposite order but same reasoning.

p(8)=8^2+9=64+9=73

q(73)=√73+8=√81=9

3 0
2 years ago
Aubrey went shopping for shrimp for her family's annual shrimp boil. Find the cost per pound. Which store has the best buy of co
denpristay [2]

Answer:

Cash Saver has the best price $13.44 per pound

Step-by-step explanation:

Lets work in oz.

PW sells 10 oz for 8.50 so 8.50/10 = 85 cents per ounce

CS sells 8 oz for 6.75 so 6.75/8 = .84 cents per ounce

Remember 16 oz in a pound

5 0
3 years ago
HELP I NEED THE ORDER
Licemer1 [7]

Answer:

892.3 X 6 = 5353.8

89.23 X 6 = 535.38

89.23 X 0.6 = 53.538

3 0
2 years ago
Tom baked 14 cookies with 2 scoops of flour with 11 scoops of flour how many cookies can tom bake
vodomira [7]

Answer:77

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
What does it mean when and woman and male mate like how are babies made I’m really really confused
galben [10]
You get Ligma. And possible aids
3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Identify the values of x and y that make the equation 2x + 5i = 16 + (2y)i true. HELP ASAP!!
    14·1 answer
  • Solve the equation for all values of x. Not really sure how to do this?<br><br> cos x = 3*cos x - 2
    11·1 answer
  • An investment of $6,530 earns interest at the rate of 4% and is compounded quarterly. What is the accumulated value of
    14·1 answer
  • How do I do this problem?
    5·1 answer
  • If three sides of a triangle are horizontal, vertical, and vertical is it a right triangle or a non right triangle
    12·1 answer
  • What is the graph of g(x)= -(x+2) squared +5
    9·1 answer
  • A number x subtracted from 9.8 is greater than -4.
    6·1 answer
  • I need health drink is 130% of the recommended daily allowance RDA for a certain vitamin the RDA for this vitamin is 45 MG. How
    11·1 answer
  • Find the area of the shaded section.<br>3 cm<br>9 cm<br>7 cm<br>16cm​
    6·1 answer
  • I need the answer to these parts. The last is correct or incorrect
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!