1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Ierofanga [76]
3 years ago
15

Which ordered pair is a solution of the equation? 2 + 3y 10 Choose 1 answers Only A (2.2) B Only (13) C Both (2, 2) and (1.3) D

Neither​
Mathematics
1 answer:
Sonbull [250]3 years ago
4 0

Answer:

Step-by-step explanation: only (2,2)

You might be interested in
A line’s equation is given in point-slope form:<br> y−6=(−23)(x+6)<br> This line’s slope is?
Nikolay [14]

The slope of the line is -23

<h3>How to determine the slope of the line?</h3>

The line’s equation is given in point-slope form:

y − 6 = (−23)(x + 6)

The line’s equation in point-slope is represented as:

y − y1 = m(x - x1)

Where

m represents the slope

By comparing y − y1 = m(x - x1) and y − 6 = (−23)(x + 6), we have

m = -23

Hence. the slope of the line is -23

Read more about slope at:

brainly.com/question/3493733

#SPJ1

6 0
1 year ago
Rewrite this expression as a power of the given number.<br><br> 4^2 = 2^
Mnenie [13.5K]
The answer is 2^4, since 4^2 is 16, 2•2=4 4•2=8 8•2=16
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
To wash a window that is 8 meters off the ground, Stanley leans a latter against the side of the building The base of the latter
diamong [38]

Answer:

the latter is ten meters long

Step-by-step explanation:

its just ten meters long

3 0
3 years ago
Estimate the unit rate to the nearest hundredth. $1.19=GRAPE JUICE 12 fl oz. The unit rate is about$_ per fluid ounce.
Ket [755]
To find the unit rate of a given amount, you have to divide the price by the fluid oz or amount. In this case it is 1.19 / 12. The quotient is 0.0991666667 or (rounded) $0.10.
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Write an algebraic expression for the situation.<br><br> 3.2 less than a number m
DochEvi [55]

Answer:

m - 3.2

Step-by-step explanation:

3 0
2 years ago
Other questions:
  • Sydney bought 5.65 lbs of roast beef, which was on sale for $4.50 per pound. if she divides the roast beef evenly among 6.5, how
    12·1 answer
  • Simplify &gt;&gt;&gt;&gt;&gt;&gt;&gt; <br><br><br> 2(4x+9)
    10·1 answer
  • How do i find the volume of a sphere radius 1/2
    10·1 answer
  • If ΔABC ≌ ΔRPQ , ∠A = 35˚, ∠C=75˚ , Find the measure of ∠Q. *​
    5·2 answers
  • Laker Company reported the following January purchases and sales data for its only product. Date Activities Units Acquired at Co
    8·1 answer
  • Dylan read his book for 2 2/3 hours and Faith read her's for 1 1/5.How much longer did did Dylan read then Faith?
    8·1 answer
  • Explain how you can use the distributive property to check the binomial factors when a trinomial has been factored. Include an e
    6·2 answers
  • The top of a round table with a diameter of 5.5 feet is painted white. how many square feet are painted
    11·1 answer
  • What is pythagoras theorem​
    14·1 answer
  • Expand and combine like terms (x-2)(x+5)
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!