1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Ludmilka [50]
3 years ago
14

If 9 - 6x = 45 find the value of x - 4

Mathematics
2 answers:
BartSMP [9]3 years ago
5 0
First of all, we need to find the value of x: 9 - 6x = 45, 45 - 9 = 36 
                                                                       -6x = 36, Divide both sides by -6
                                                                        x = -6
 So as we got the value of x, now we can find the value of x - 4 as well:
x - 4 ( x = -6)
-6 - 4
-6 + -4
= -10

Answer : -10 

Hope this helps =)
Have a nice day!
Lesechka [4]3 years ago
3 0
9minus 45= 36 and 36/-6= -6 so x=-6 therefore the answer is -10
You might be interested in
Can someone please help me I really need help please help me please help me thank you
alekssr [168]

Answer:  None. The question asks about $4 per hour.

Step-by-step explanation:   The cost changes by $4 every 2 hours.

That is $2 per hour.

6 0
3 years ago
How can the order of operations be used to simplify expressions?
Lapatulllka [165]
Order of Operations, also known as PEMDAS (Parentheses, Exponents, Multiplication & Division, Addition & Subtraction), can help to simplify an equation by guiding you through the steps to solve it.

This is because it tells you to solve the parentheses. If there is none, but you've already done this, you solve for exponents, etc. 

The progressive soling of the equation not only makes it physically shorter, but also brings you closer to the answer.

Hope this helps, and I was the brainliest! :)

6 0
3 years ago
Amar rakes leaves for his neighbors to earn money he earned 64 dollars after 8 hours of work
levacccp [35]
Amar makes 8 dollars an hour for raking leaves
8
6 0
3 years ago
The cost of a car rental is ​$35 per day plus 21 cents per mile. You are on a daily budget of ​$98. Write and solve an inequalit
erma4kov [3.2K]
Let x = mileage
98 >= 35 + .21x
Solving for x:
98 >= 35 + .21x
63 >= .21x
300 >= x
.
This says that if the total mileage is 300 miles or less he will be within his budget.
4 0
3 years ago
Please Help! 20 Points!
iVinArrow [24]
\text {x - coordinate = }  \bigg( 5\dfrac{1}{2}  +  3\dfrac{3}{4} \bigg) \div 2

\text {x - coordinate = }  \bigg( 5\dfrac{2}{4}  +  3\dfrac{3}{4} \bigg) \div 2

\text {x - coordinate = } 8\dfrac{5}{4}   \div 2

\text {x - coordinate = }\dfrac{37}{4}   \times  \dfrac{1}{2}

\text {x - coordinate = }\dfrac{37}{8}

\text {x - coordinate = } 4\dfrac{5}{8}



\text {y - coordinate = } \bigg( -4\dfrac{1}{4} - 1\dfrac{1}{4} \bigg) \div 2

\text {y - coordinate = } -5\dfrac{2}{4} \div 2

\text {y - coordinate = } -\dfrac{22}{4} \times  \dfrac{1}{2}

\text {y - coordinate = } -\dfrac{11}{4}}

\text {y - coordinate = } -2\dfrac{3}{4}}



\text {The coordinate is }\bigg( 4\dfrac{5}{8}, -2\dfrac{3}{4}} \bigg)

6 0
3 years ago
Other questions:
  • PLEASE HELP ASAP!!! 7TH GRADE MATH
    13·1 answer
  • the difference between the two numbers is 4. the quotient of the two numbers is 2. what is the two numbers
    7·1 answer
  • At the amusement park Laura paid 6.00 for a small cotton candy her older brother works at the park and he told her that they mar
    11·1 answer
  • Find x. Assume that segments that appear tangent are tangent.
    14·1 answer
  • Type in the number that will complete the sentence.
    7·2 answers
  • 1. Jerry has a photo that is 7 inches wide and 5 inches high. He wants to enlarge it so that the new photo has a
    11·1 answer
  • A circle with radius of 1  cm sits inside a 11 cm x 12 cm rectangle
    9·2 answers
  • A padlock has a four-digit code that includes digits from 0 to 9, inclusive. What is the probability that the code does not cons
    14·2 answers
  • Does cheese smell good?
    11·1 answer
  • Fabric A costs $15 for two yards and Fabric B costs $37.50 for 5 yards. What is the unit cost each?
    14·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!