1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
AfilCa [17]
3 years ago
9

WILL UPVOTE!!!

Mathematics
2 answers:
Ludmilka [50]3 years ago
6 0
The question wants us to find 3 times the volume of the pool.
This is because we are told that the pool must be filled 3 times during the summer and asked how many cubic feet of water is required to fill the pool all summer.

Step 1: Find the volume of the pool.
Volume is calculated by multiplying length by width by height.
Pool length = 5 ft.
Pool width = 4 ft.
Pool height = 2 ft.
Pool volume = 5 • 4 • 2
5 • 4 • 2 = 40
The volume of the pool is 40 cubic feet.

Step 2: Find 3 times the volume of the pool.
Volume = 40 ft.^3
3 times volume = 3 • 40 ft.^3
3 • 40 ft.^3 = 120 ft.^3
3 times the volume of the pool is 120 cubic feet.

Answer:
The pool requires 120 cubic feet of water in order to be filled enough over the course of the summer.

Hope this helps!
raketka [301]3 years ago
3 0
2(4)(5) to find the cubic water content of the pool. That's 40 cubic feet of water each time, so a total of 120 cubic feet of water.
You might be interested in
Solve for the function below.<br> f (x)=3x – 6<br> where x = 5<br> O -4<br> O 21<br> O 2<br> O 9
Svet_ta [14]

Answer:21

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Janet has $120. If she saves $20 per week, in how many days will she have $500
Burka [1]
<span>Divide $380 by 20 and then multiply the result by 7. Its really not hard I promise I basically just gave you the answer</span>
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Verdadero o falso: Q (números racionales) ∩ I (números irracionales) = Ø. Porque?
ozzi

Answer:

I think true but can u translate to english so I could understand

7 0
3 years ago
A 12 ounce can of store brand tomato paste costs $1.46 at a supermarket. The unit price of the sauce is listed on the shelf belo
kykrilka [37]
You can calculate it by divided but most of the people get confused about is it gonna be 12/1.46 or 1.46/12. The correct is 1.46/12 because take the money divided all 12 to get a unit price if you take 12/1.46 which mean divided all ounce can to money and that makes nonsense.


So 1.46/12 = $0.12 for each ounce can

Hope this help!
4 0
3 years ago
Solve for e: (-7) e/3+14
baherus [9]
If the question is supposed to be -7= \frac{e}{3}+14&#10;   Subtract 14 from both sides to get -21=  \frac{e}{3}

Now multiply both sides by 3 to get 3(-21)=-63=e
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • −20cos ​2 ​​ x−3cosx=−2 answer in decimals
    15·2 answers
  • Suppose you are an avid reader and are looking to save money on the cost of books Instead of paying about $20 for each book, you
    10·1 answer
  • Write Log7(2•6) + log7 3
    10·1 answer
  • Len needs to run at least 3 miles a day to get ready for a cross-country race. One lap of the school track is 400 yards. If len
    9·1 answer
  • Can I get some help
    15·1 answer
  • A label wraps around soup can with a radius of 4.3 cm and a height of 6 cm. What is the lateral surface area of the label of the
    13·2 answers
  • Audrey plotted the points on the coordinate plane. A (negative 2 and one-half, negative 3). B (negative 3 and one-half, 0). C (n
    7·2 answers
  • I completed the chart already, I just need the difference.
    9·2 answers
  • HIGHSCHOOL GEOMETRY
    11·1 answer
  • In a​ race, 49 out of the 50 bicyclists finished in less than 40 minutes. What percent of bicyclists finished the race in less t
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!