Answer:
25m + 10b = 400
Step-by-step explanation:
Total amount that can be earned = $ 400
Amount earned on mowing a lawn = $ 25
Amount earned per hour on babysitting = $10
Amount earned for mowing one lawn is $ 25, so amount earned for mowing m lawns will be $ 25m
Amount earned for one hour of babysitting is $ 10, so amount earned for babysitting for b hours will be $ 10b
Using the values from above, we can set up the equation as:
400 = 25m + 10b
or
25m + 10b = 400
This equation represents the number of lawns they can mow, m, and hours they can babysit, b, to earn $400.
Hope this helps have a good day
OKOK
A salesperson averaged $120 per 10 days sooo 120/10 is 12 so about 12 per day
So,
You guess the amount that could make up a number around 150or 160
So 12 x3 = 36 + 120=156 hallelujah!
So, 3 more days until she can average $160 in order to bring her overall average to 150%.....
Hope this helps. :::)))))
Answer:
$3,000
Step-by-step explanation:
There two possible outcomes:
There is a 3/4 chance that the bid is rejected for a value of -$1,400
There is a 1/4 chance that the bid is accepted for a value of $17,600 - $1,400.
The expected value of the situation is:

The expected value is $3,000.
Answer: The unit rate of $96 spent in 4 hours is, $24 per hour.
Step-by-step explanation: To find the unit rate, you will need to write the information as a ratio, $96/4 hours. If you divide 96 by 4 you will get 24. That means this person spends $24 every hour or $24 per hour or $24/1 hour.