Answer:
Anything after x determines if it goes up since it's a positive 5 it's 5 units up
Answer:
6.95
Step-by-step explanation:
$41.70 / 6 = $6.95 for each box
My best guess is c= 4.20h
Sorry if I’m wrong
Answer:
<u>Recursive:</u>

<u>Explicit:</u>

Explanation:
<u>1. Sequence:</u>

<u>2. Recursive formula</u>
The recursive formula permits to calculate the value of the nth term in the sequence using the (n-1)th term in the sequence.

<u>3. Explicit formula</u>
The explicit formula permits to calculate any value of a term in the sequence:

The numbers are "x" and "y",
we suggest this system of equations.
x+y=24
x-y=15
solve by reduction method.
x+y=24
x-y=15
-----------------
2x=39 ⇒x=39/2=19.5
x+y=24
-(x-y=15)
-------------------
2y=9 ⇒y=9/2=4.5
The numbers are 19.5 and 4.5
To check
19.5+4.5=24
19.5-4.5=15