Let the unknown consecutive integers be x, x+1
x+x+1=-95
2x+1=-95
2x=-95-1
2x=-96
x=-96/2
x=-48
x=-48
x=-48x+1=-48+1=-47
-48 and -47 are the two consecutive integers
Please mark as Brainliest
Answer:
$25.40
Step-by-step explanation:
Find the unit price. So what you do is just divide 304.80 by 12 to get the price of one which comes out to be $25.40
Answer:
$ 5,500
Step-by-step explanation:
Simple, 1 kg = 1000 grams, so, 250 grams is a quarter, just divide the $22,000 by 4 = $ 5,500
Might be A, I don’t know.