1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
valentina_108 [34]
4 years ago
7

Your car can go 310 miles on 20 gallons of gas. What is your car's gas mileage? How far could you drive on 55 gallons of gas?

Mathematics
2 answers:
aleksandr82 [10.1K]4 years ago
7 0
Your car's gas mileage is 15.5 miles to the gallon. On 55 miles of gas, you could drive 852.5 miles. 
almond37 [142]4 years ago
3 0
20 gallons = 310 miles

1 gallon = 310 ÷ 20 = 15.5 miles

55 gallons = 15.5 x 55 = 852.5 miles

Answer: 852.5 miles
You might be interested in
Smith has 12 cans of dog food. He has two dogs and gives 2/3 can of food to each dog in a day. For how many days will his dog fo
Amiraneli [1.4K]

Answer:

He has food for 9 days.

Hence, yes he has enough dog food to last one week.

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Paula is painting a henhouse. If a can of paint will cover 24 square feet, how many cans of paint does she need to buy? Explain
SVETLANKA909090 [29]
You need to figure out how many square feet one paint can will be able to paint, then take the 24 square feet and divide it by the how much the paint can can paint, then you’ll have how many paint cans you need
0 0
3 years ago
Does the graph represent a function? Why or Why Not
Allushta [10]

Answer:

not a function - it does not pass the vertical line test.

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Ada bought 90 feet of for ​$20.70. She needs 30 more feet. If the unit price is the​ same, how much will she pay for the extra 3
velikii [3]

Answer:

Step-by-step explanation:

20.70/90= 0.23 per foot

30*.23= 6.90

It'll cost $6.90 for 30 more feet.

3 0
3 years ago
Please answer. What is section B?<br> Thank you
Semenov [28]

Answer:

erm

Step-by-step explanation:

(8,8000)

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What's the sum if $40 is taxxed 8.875?
    10·2 answers
  • Question:
    14·2 answers
  • Which point is not on the graph represented by y=x^2+2x-4
    12·1 answer
  • If you do 3.2x6.892 I don’t get the answer
    8·1 answer
  • What is greater -2/3 or -0.8​
    9·2 answers
  • Solve for v please? use additive property
    12·1 answer
  • Use the distributive property to find the missing number.<br> __× (9 + 8) = (15 × 9) + (15 × 8)
    13·1 answer
  • The discount price of a hat is $18.00 what is the regular price?
    9·1 answer
  • A bank offers an annual simple interest rate of 6% on home improvement loans. How much would Tobias OWE IN ALL if he BORROWED $1
    15·1 answer
  • If you're into anime could you answer and let me know? I'll be commenting 3 anime recommendations btw.
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!