Step-by-step explanation:
First of all we need to know the formula for the circumference which is: 
We don't have the radius. What we only have is the area; therefore, we must use the area formula and extract the radius from it.
The formula for the area is:
Solve for r;
![r^2=\frac{A}{\pi}\\ r=\sqrt[]{\frac{A}{\pi} }](https://tex.z-dn.net/?f=r%5E2%3D%5Cfrac%7BA%7D%7B%5Cpi%7D%5C%5C%20r%3D%5Csqrt%5B%5D%7B%5Cfrac%7BA%7D%7B%5Cpi%7D%20%7D)
![r=\sqrt[]{\frac{50.24inch^2}{3.14} }](https://tex.z-dn.net/?f=r%3D%5Csqrt%5B%5D%7B%5Cfrac%7B50.24inch%5E2%7D%7B3.14%7D%20%7D)
![r=\sqrt[]{16inch^2}\\ r=4inch](https://tex.z-dn.net/?f=r%3D%5Csqrt%5B%5D%7B16inch%5E2%7D%5C%5C%20r%3D4inch)
Now that we've found the radius, we simply plug it into the circumference formula.

Answer:
The unit rate at HEB is $0.23 per ounce. The unit rate at Fiesta is $0.25 per ounce. So HEB has the better buy for dish soap.
Step-by-step explanation:
To calculate unit rate, you divide the price by the oz.
So for HEB, you should do $2.80/12 oz. This will equal to $0.23 per ounce. For Fiesta, you should do $2.00/8 oz. This will equal to $0.25 per ounce.
To determine which one is the better buy, the lower priced one is better, meaning HEB is the better buy.
XY smaller than XZ smaller than YZ
The greatest side is opposite to the greatest angle, and the smallest side is opposite to the smallest angle
Answer:
The answer is B.
Step-by-step explanation:
The tank initially had 1,200 gallons of water, which is leaking at the rate of 2.5 gallons per hour.