1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
lana66690 [7]
3 years ago
6

Which describes how a support group helps with family problems?

Mathematics
2 answers:
kupik [55]3 years ago
8 0
A group of people help each other cope with a particular problem.
algol [13]3 years ago
6 0

Answer:A group of people help each other cope with a particular problem.

Step-by-step explanation:

You might be interested in
There are 6 quarters in a jar Jill adds two quarters to the jar everyday which line liner equation represents the total amount o
-Dominant- [34]
6x+2 is the correct answer
5 0
3 years ago
Hey, can anyone help me with this pls
poizon [28]

Answer:

it's B

Step-by-step explanation:

I'm quite sure it is. Hope it helps u

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
A credit card company charges 22% interest fee on any charges not paid at the end of the month.. If the bill totals $450 for thi
34kurt

Answer:

B

Step-by-step explanation:

Because

4 0
3 years ago
Taylor buys 2 gallons of milk for $5.50. What is the cost per gallon
Vanyuwa [196]

Answer:

its 2.75 for one gallon

5 0
3 years ago
Please need help asap!!
vagabundo [1.1K]

a+b+c=180,  \text{ }c+e=180 \implies \\ a+b+c=c+e \implies \\ a+b=e\\

This result is actually true for any exterior angle. The exterior angle of a triangle is equal to the sum of the two remote angles, and above is a short proof of it.

6 0
4 years ago
Other questions:
  • doug has 45 coins worth $9.00. The coins are all quarters or dimes. How many of each type of coin dose doug have?
    5·1 answer
  • Ernie bought a new DVD that cost $12 before tax. Tax on the DVD is 8.25%. What is the total cost of the DVD including tax?
    7·1 answer
  • What number is 25% of 64?
    15·2 answers
  • Write an algebraic expression that is represented by the model
    7·1 answer
  • What was the first year that the amusement park had more than 12 million visitors?
    12·1 answer
  • Find the value of y when x equals -20 <br><br><br> x+3y=7
    6·2 answers
  • A restaurant manager states the number of customers that enter the restaurant is equal to 3 times the number of people that buy
    7·1 answer
  • Solve for x in the diagram below.<br> x<br> 2x<br> (x+10)
    11·2 answers
  • Ned and Jack are each saving money for a new smartphone. Ned initially has $65 and plans to save $5.50 per week. Jack does not h
    15·1 answer
  • A dog weighs 2 pounds less than 3 times the weight of a cat. The dog weighs twenty two more pounds than the cat
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!