1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
nevsk [136]
3 years ago
9

Mason made a scale drawing of a rectangular herb garden. In the scale drawing, the garden was 10 inches long and 8 inches wide.

If the actual herb garden is 25 feet long, what is its area?
A.
20 ft

B.
500 ft

C.
200 ft

D.
90 ft
Mathematics
1 answer:
KatRina [158]3 years ago
4 0

Answer:

The answer would be B. 500 ft


You might be interested in
The spray from a lawn sprinkler makes a circle 40 feel in radius. What are the approximate diameter, circumference, and area of
Fittoniya [83]
Our first step is to figure out what formulas are needed for diameter, circumference, and area of a circle.

Diameter is simply twice the size of the radius so:
2 * radius = 2 * 40 feet = 80 ft.

Circumference = 2 * pi * radius = 80 ft * pi 
If we say that pi = 3.14, then:
circumference = 251.2 ft.

Area = pi * radius^2 = pi * 1600 ft^2
Once again, if we assert pi = 3.14, then:
area = 3.14 * 1600 ft^2 = 5024 ft^2.
3 0
3 years ago
Find all solutions to the equation.<br><br> 7 sin2x - 14 sin x + 2 = -5
cestrela7 [59]

\bf 7sin^2(x)-14sin(x)+2=-5\implies 7sin^2(x)-14sin(x)+7=0 \\\\\\ \stackrel{\textit{notice, this is just }ax^2+bx+c}{\stackrel{\stackrel{ax^2}{\downarrow }}{sin^2(x)}\stackrel{\stackrel{bx}{\downarrow }}{-2sin(x)}\stackrel{\stackrel{c}{\downarrow }}{+1}}=0\implies [sin(x)-1][sin(x)-1]=0 \\\\\\ sin(x)-1=0\implies sin(x)=1\implies \measuredangle x=sin^{-1}(1)\implies \measuredangle x=\cfrac{\pi }{2} \\\\\\ ~~~~~~~~~~~~~~\stackrel{\textit{and for all solutions using }n \in \mathbb{Z}}{\cfrac{\pi }{2}+2\pi n}

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
You need 12 gallons of paint to paint the exterior of your house. At one store the paint sells for $19.95 a gallon. At a second
nikklg [1K]

Answer:

it is $239.40 for $19.95 and 12 gallons and for $37.98 for 6 gallons it is $227.88. you would save $11.52

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which statement about 3/4 multiplied by 16/5 is true?
kondaur [170]

Answer:

Option c

Step-by-step explanation:

3/4 multiplied by 16/5

3/4×16/5

12/5

Option c is correct

The product between 3/4 and 16/5

4 0
2 years ago
John is making a recipe that call for 1/4 cup of flour for every 1/2 cup of water. How much water will he need if he uses 1 1/2
irakobra [83]
He will need 3 cups of water because 1/4 goes into 1 1/2 six times then you multiply the 1/2 for water by that number
7 0
2 years ago
Other questions:
  • What is x equal to?<br><br> 3(x + 5) = 2(3x + 18)
    13·2 answers
  • Which diagram BEST represents the relationship among integers, rational numbers, and whole numbers?
    14·1 answer
  • What is the correct answer for Jorge's problem? Explain where he went wrong.
    11·1 answer
  • Kena Bought 2 pounds of cheese for 8.00. There are 16 ounces in pound. How much does 16 ounces of cheese cost?
    12·1 answer
  • The ratio of the number of cupcakes to the number of pastries in a box is 7:2. Which table shows the possible amounts of cupcake
    11·2 answers
  • Alliya spent $6.70 on 12 pencils at the store. Her cost included $0.46 sales tax. How much did each pencil cost? Enter your answ
    6·2 answers
  • Hello please help i’ll give brainliest
    8·1 answer
  • 3(4) divided by ( 14-5 ) x 2
    10·1 answer
  • Look at the table and try to help me please.
    11·2 answers
  • Write a paragraph of a real life situation you can use the graph as and explain how u would fit it onto the graph.
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!