1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
blsea [12.9K]
3 years ago
7

Find an equation for the family of linear functions with slope 5.

Mathematics
1 answer:
blondinia [14]3 years ago
7 0
These linear functions would be in the form ƒ(x) = 5x + c, where c is an arbitrary constant. 
You might be interested in
Please someone answer this
kirill [66]

Answer:

option 2.

the others are simultaneous equations in two unknowns but 7x-2y have the same value and the value can't be two different things at once

4 0
3 years ago
Which of the following angles is an alternate ne angle to angle
Kitty [74]

Answer:

<7

Step-by-step explanation:

<7

7 0
3 years ago
Name the plane on here
umka21 [38]

Answer:

The answer is A.

7 0
2 years ago
$34,300 loan at 3.5% for 4 months.
cestrela7 [59]

keeping in mind that 4 months is not even a year, since there are 12 months in a year, 4 months is then 4/12 years.

let's assume is simple interest.


\bf ~~~~~~ \textit{Simple Interest Earned Amount} \\\\ A=P(1+rt)\qquad \begin{cases} A=\textit{accumulated amount}\\ P=\textit{original amount deposited}\dotfill & \$34300\\ r=rate\to 3.5\%\to \frac{3.5}{100}\dotfill &0.035\\ t=years\to \frac{4}{12}\dotfill &\frac{1}{3} \end{cases} \\\\\\ A=34300\left[ 1+(0.035)\left( \frac{1}{3} \right) \right]\implies A= 34300(1.011\overline{6})\implies A=34700.1\overline{6}

5 0
3 years ago
Two-variable inequalities from their graph: Please help me answer the question in the screenshot!
netineya [11]

Answer:

Step-by-step explanation:

any two points on dotted line are (0,0) and (4,3)

slope=\frac{3-0}{4-0} =3/4\\eq.~ of~ dotted~ line~ is ~y=\frac{3}{4} \\consider~the~inequality~ y

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Each gallon of gasoline costs $2.35. The equation y=2.35 can be used ti represent this situation. What is the constant of propor
    7·1 answer
  • BRAINLIEST!!PLEASE HELP ME
    10·1 answer
  • Round the number to the place indicated.<br> Round to the nearest tenth: 1.4511
    9·1 answer
  • Write an equation that could be used to find the measure of angle A
    6·1 answer
  • Three side lengths of a right triangle are given which side length should you substitute for the hypotenuse in Pythagorean theor
    5·1 answer
  • Solve each system by substitution.<br> 1. x = y + 2<br> 2y + x = 17
    12·1 answer
  • an area of 6 yards is equal to 54 square feet. 9 square yards is equal to how many square feet? explain or show your reasoning
    5·1 answer
  • Twelve cupcakes cost $14.25. What is the price per cupcake? Round to the nearest cent.
    7·2 answers
  • Write the equation of a line in slope intercept form.<br> (-3,-9 ) and (2,6)
    15·1 answer
  • 2a=9b<br><br> Use the equality to find ratios of a:b
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!