1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Fofino [41]
3 years ago
7

Answer for number 5?

Mathematics
1 answer:
bearhunter [10]3 years ago
8 0
Length = 60; Width = 36

The formula for Perimeter is P = 2L + 2W
Where L = length; W = width

192 = 2L + 2W
       = 2(5x) + 2(3x)
       = 10x + 6x
       = 16x
192/16 = 16x/16
         x = 12

Substitute the values:
192 = 2(5x) + 2(3x)
       = 2(5*12) + 2(3*12)
       = 2(60) + 2(36)
192 = 192
You might be interested in
What's ur guys' mbti im tired
Vinvika [58]

Answer:

i ndo0nt nwjrefilaqwebriuhgyowafh vnh3e4iyufrawgevtc87ayimcawhuebovaetyert

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Solve (x – 3)2 = 49. Select the values of x.
PIT_PIT [208]

Answer:

<h3>x = 27.5</h3>

Step-by-step explanation:

(x - 3)2 = 49 \\  \frac{(x - 3)2}{2}  =  \frac{49}{2}  \\ x - 3 = 24.5 \\ x - 3 + 3 = 24.5 + 3 \\ x = 27.5 \\

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
8
ozzi
The answer is A. 6 and 10
3 0
3 years ago
Ing One Step Equations - Barb knows that she needs 8.5 hours of sleep every night to feel rested and sharp. If Barb has been get
Lisa [10]

Answer:

x=3102.5/8.5 is your answer

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
One long-distance company offers a plan such that each minute costs $0.10 and each call has a $0.25 service
gladu [14]

Answer:

<em>y=0.10(t)+0.25 </em>

<em>27 minutes and 30 seconds </em>

Step-by-step explanation:

We know that you start with 25 cents as a service fee, this is for making the call. For each minute you talk, 10 cents are added. Multiply the number of minutes spent by 10 cents a minute for the cost based on the call. Then add the 25 cents service fee.

If you talked for 5 minutes:

y=0.10(5)+0.25

y=0.50+0.25

y=0.75

75 Cents

For three dollars, you would plug in 3 for y

3.00=0.10(t)+0.25

-0.25            -0.25

2.75=0.10(t)

divide both sides by 0.10 to get

27.5=t

You can talk for 27 minutes and 30 seconds

27 minutes

<u>Hope this helps :-)</u>

3 0
3 years ago
Other questions:
  • 4 people share a gallon of tea they each get 1/8 of the gallon how much do each of them get?
    13·1 answer
  • 25 is what percent of 29?
    8·2 answers
  • SOMEONE PLEASE HELP QUICK
    6·1 answer
  • An 8-kilogram bag of carrots costs $16.08. What is the unit price?
    7·2 answers
  • If you were to use the substitution method to solve the following system, choose the new equation after the expression equivalen
    12·1 answer
  • Estimate sums and differences of fractions
    5·1 answer
  • Can u guys answer my question 13 and 14 pls
    14·1 answer
  • The function f(x) has an average rate of change on the interval -2≤x≤3 of 17/5. If f(-2)=9 then which of the following is the va
    12·1 answer
  • Write the equation of a line in standard form that has x-intercept (−P, 0) and y-intercept (0, R).
    7·1 answer
  • An underground aquifer near Seiling, Oklahoma, sits on an impermeable layer of limestone. West of Seiling the limestone layer is
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!