1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
agasfer [191]
3 years ago
12

What is the unit rate for 108 diapers for 25.18 dollars

Mathematics
1 answer:
Alenkasestr [34]3 years ago
4 0
<span><span>1.       </span>Question: Find the Unit rate for 108 diapers for 25.18 dollars.
Let’s analyze the given question. In a total of 108 diapers for 25.18 dollars.
Thus we need to find the amount of every 1 diaper then.
=> 108 diapers – is the total number of items
=> 25.18 dollars -  the total amount paid
=> Since we are looking for the price of each diapers, we need to divide the amount with the number of diapers.
=> 25.18 / 108 = 0.23 dollars.
Thus the unit rate is 0.23 dollars/ diaper</span>



You might be interested in
Complete the rule:<br> positive + negative -
aivan3 [116]

Answer: If you have a positive and a negative, there is one dash left over, and the answer is negative.

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
For the past 25 days, jonathon has read for n minutes each day. His total number of minutes read is 875. Write an equation to ex
liubo4ka [24]

Answer:

Required equation is: 25n = 875

Step-by-step explanation:

Let n be the number of minutes Jonathon read per day

Now

He read for 25 days and total 875 minutes

The equation will be:

25n = 875

We can solve this equation to find the number of minutes each day

Using Division property of Equality

\frac{25n}{25} = \frac{875}{25}\\n = 35

Hence,

Required equation is: 25n = 875

6 0
2 years ago
Many golfers wear wrist bracelets containing magnets because they claim the magnets improve balance and the length of shots play
LuckyWell [14K]
I think my answer is a because it can’t be B and it can’t be C and it can’t be D so my answer is a
7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Simplify: 20 sin(2x) cos(2x)
alexandr1967 [171]
Use the the double angle formula:
sin(2A)=2sin(A)cos(A)

substitute 2x for A, then
20sin(2x)cos(2x)=10(sin(2(2x))cos(2(2x))=10sin(4x)

8 0
2 years ago
What is the slope of the line that passes through the points (-2, 5) and (1, 4)
egoroff_w [7]
The slope of the line is delta y / delta x, so the answer is: -1/3. 
7 0
3 years ago
Other questions:
  • How to find answer to7.86*4.6
    7·1 answer
  • Division need help help me know what 12 ÷ 4 =
    14·2 answers
  • Help me I need to pass so I can go on to the next thing plz someone help me​
    9·1 answer
  • What interest rate would you need to get if you want $10,000 to grow to $25,000 in just 4 years assuming it is simple interest g
    5·1 answer
  • Graph the line y=−3x+b if it is known that the graph goes through point:<br> B(5, 2)
    7·1 answer
  • 500-400 x 1823= please help only Johannes02 comment
    5·2 answers
  • Pls help n hurry i will give brainliest
    8·1 answer
  • An 8-oz bottle of hair spray costs $4.46. Find the unit price in cents per ounce
    7·1 answer
  • What is the sum, in lowest terms?
    14·1 answer
  • Kendra walked diagonally across a rectangular field that is 45 m by 65 m. To the nearest tenth of a meter, how far did she walk?
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!