1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
lesya692 [45]
3 years ago
15

What is the rate $2.50 for 10 items, as a unit rate?

Mathematics
1 answer:
Natali [406]3 years ago
8 0

divide 2.20 by 10

2.5/10 = 0.25 per unit


You might be interested in
Please help I don't undestand
Alla [95]

By applying the law of sines and some algebraic handling, the length of the side LJ is approximately equal to 3.517 units. (Right choice: D)

<h3>What is the missing side of the triangle according to the law of sines?</h3>

The law of sines presents a relationship between sides and <em>opposite</em> angles, which is described below:

9/sin 89° = LJ/sin 23°     (1)

LJ = 9 × sin 23°/sin 89°

LJ ≈ 3.517

By applying the law of sines and some algebraic handling, the length of the side LJ is approximately equal to 3.517 units. (Right choice: D)

To learn more on law of sines: brainly.com/question/21634338

#SPJ1

3 0
2 years ago
5-5|5x+3|=-10 solve
AleksAgata [21]
Exact Form:

x = 0 , −6/5

Decimal Form:

x = 0 , − 1.2

Mixed Number Form:

x = 0 , − 1 1/5
6 0
2 years ago
What is the simplified value of the expression below?-8 *(-3)
Readme [11.4K]

Answer: +24

Step-by-step explanation: To multiply (-8)(-3), remember that a negative times a negative is always a positive. So (-8)(-3) is +24.

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
PLEASE HELP WITH MATH GRADIENTS I WILL GIVE BRAINLIEST.
Scrat [10]

Answer: 12

Step-by-step explanation: do not lie to me you better mark me a brainly or going to report you

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
A rental car agency charges a flat fee of $139.00 plus $30.00 per day to rent a certain car. Another agency charges a fee of $13
Sveta_85 [38]
139 + 30d = 13 + 51d
139 - 13 = 51d - 30d
126 = 21d
126/21 = d
6 = d

now lets check..
139 + 30d = 139 + 30(6) = 319
13 + 51d = 13 + 51(6) = 319

so on day 6, they will both cost $ 319

5 0
3 years ago
Other questions:
  • The radius of a circle is 8 cm. Find its area in terms of pi​
    8·2 answers
  • What is the area of a circle who's radius is 4 ft?
    9·2 answers
  • Indicate weather the following statement is true or false an exponential growth functiin eventually exceeds a quadractic functii
    12·1 answer
  • Let y = In x and V = lny. Write Inyx in terms of u and v.
    12·1 answer
  • I have a square piece of paper. Square has all equal sides (each side was 10 cm and there were 4 sides) I fold square A in half
    15·1 answer
  • Which ordered pair is a solution of the inequality? 2y + 6 &lt; 8x
    11·1 answer
  • 30 POINTS!!!!1 PLEASE HELP!!!!!
    14·1 answer
  • What is the solution to Three-fourths a greater-than negative 16?
    6·2 answers
  • 4x/3=8 what is x? PLEASE HURRY DUE TOMORROW!!!!!!
    6·1 answer
  • Mia works at a smoothie shop. For h hours of work, Mia earns 8h dollars. Last weekend, Mia worked 9 hours.
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!