1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Yakvenalex [24]
3 years ago
6

How many square yards of carpet will she need?

Mathematics
1 answer:
san4es73 [151]3 years ago
8 0
25 that how much she will need

You might be interested in
If you randomly select a card from a well-shuffled standard deck of 52 cards, determine the probability that the card you select
kogti [31]

Answer:

12/52 = 1/4 chance.

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Solve the following system of equations using the SUBSTITUTION method. Show all your work! x = 2y + 1 x + y = 4
Alexxandr [17]

Answer:

Step-by-step explanation:

4x+y=14

x-2y=8

then;

x=8-2y

substitute;

4(8-2y)+8-2y=14

32-8y+8-2y=14

40-10y=14

26=10y

y=2.6 , work out 4x+2.6=14 to get x

3 0
2 years ago
Please help me, I have no idea what I'm doing.
Tatiana [17]
It's a k skdvhejsbvaka aha a she ahwna
4 0
3 years ago
I added the question and the example for reference. Please help! whoever is correct i will give brainliest!
Musya8 [376]

Answer:

It would be 828 inches cubed

Step-by-step explanation:

Because the boxes on top and bottom are both 6x8x6 and the middle portion is 6x7x6

6x8x6=288

6x7x6=252

288+288+252=828

3 0
2 years ago
What operation would you we to convert cups to gallon explain
UkoKoshka [18]
We'd divide. 

This is because:

Gallons are much more than cups. If we cant to convert cups to gallons, we divide to get a smaller unit. 

Example: There are 32 cups on the table. How many gallons are there?

32/amount of cups per gallon
32/16 = 2

2 gallons, 
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Which set is a function?
    15·1 answer
  • Write the fraction 375/12,500 as a decimal
    9·1 answer
  • What is half of 1:21 in minutes
    8·2 answers
  • Sharon buys fabric that costs $6 per yard. She wants to find the number of yards of fabric she can buy for $20. She finds the an
    11·1 answer
  • What is the unit rate for A 24-ounce box of cornflakes costs $4.59
    15·2 answers
  • While your family is visiting Deep creek lake, you and your mother decide to go boating. The Rangers charge $6.50 per hour in ad
    7·1 answer
  • The solution to an inequality is graphed on the number line.
    9·2 answers
  • Please help me I’m begging you
    9·1 answer
  • Please help ASAPppppppp
    14·2 answers
  • A type of green paint is made by mixing 2 cups of yellow with 3.5 cups of blue.
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!