1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Marta_Voda [28]
3 years ago
14

How much tax would you pay on an item at 5% tax rate costing $75? (Round to the nearest cent)

Mathematics
2 answers:
Llana [10]3 years ago
6 0

Answer:

3.75

Step-by-step explanation:

Gelneren [198K]3 years ago
3 0

Answer:

$3.75

Step-by-step explanation:

All you are going to do is multiply .05 or 5% by 75.

.05 * 75 = 3.75

(So now you are going to add 3.75 to $75 because the tax is 3.75)

75 + 3.75 = $78.75

(So you would pay $3.75 in tax)

Hope this helped!!

You might be interested in
Which is bigger 2/3 1/8 or 3/4
sergeinik [125]

Answer:

3/4

Step-by-step explanation:

2/3= 0.6

1/8= 0.125

3/4= 0.75

<u>I convert the fractions into </u><u>decimals the decimal with the highest number in the tenths place is the biggest </u>

<u>Hope This Helps!</u>

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Margo is designing a label. The dimensions of the label are 3 1/2 inches by 1 1/4 inches. What is the area of the label?
Damm [24]

Answer:

4.375 sq. in.

Step-by-step explanation:

multiply 1.25 by 3.5 and you get 4.375

4 0
3 years ago
How much more expensive is it to buy a ticket in New york than in Atlanta?
gizmo_the_mogwai [7]

Answer:B


Step-by-step explanation:


6 0
2 years ago
Select the correct answer from each drop-down menu.
Ivahew [28]

In 20 minutes, John can wrap 10 small boxes and Hank can wrap 12 small boxes. So, Hank can wrap more small boxes in 20 minutes than John can.

Step-by-step explanation:

Given,

John wraps;

2 small boxes = 4 minutes

1 small box = \frac{4}{2} = 2\ minutes

In 20 minutes,

20 minutes = \frac{Total\ time}{Time per box} = \frac{20}{2}

20 minutes = 10 small boxes

Hank wraps;

3 small boxes = 5 minutes

1 small box =\frac{5}{3}\ minutes

In 20 minutes = \frac{Total\ time}{Time per box} = \frac{20}{5/3}

20\ minutes=\frac{20*3}{5}\\20\ minutes=\frac{60}{5}\\20\ minutes= 12\ small\ boxes\\

In 20 minutes, John can wrap 10 small boxes and Hank can wrap 12 small boxes. So, Hank can wrap more small boxes in 20 minutes than John can.

Keywords: division, multiplication

Learn more about division at:

  • brainly.com/question/1836777
  • brainly.com/question/2115122

#LearnwithBrainly

8 0
3 years ago
Ken Ken 4x4 idk how to did this I forgot pls help
Anika [276]

Your goal is to fill in the whole grid with numbers, making sure no number is repeated in any row or column. When it is 4x4 you have to use numbers 1,2,3,4.

4 0
3 years ago
Other questions:
  • I need help with this problem
    13·1 answer
  • (−5.2)+(−3.8)–{(−1.2)–[(−0.5)–(−0.7)]}
    12·1 answer
  • Your mom asked you to turn the oven down to 325 degrees Fahrenheit. This is 75 degrees Fahrenheit than it was. What was the orig
    6·1 answer
  • What is the length of the missing leg in this right triangle 25mm 7mm
    15·2 answers
  • Subtract 428,731- 175 ,842
    5·1 answer
  • Solution to this inequality? <br> 3(5+2n) &gt; 7 +10n<br> Please show work , Thank you
    7·2 answers
  • Which expressions have a value equal to 22?
    12·1 answer
  • The cost of a 12 ounce bag of cashews is $5.86. What is the cost per ounce of the cashews?
    14·1 answer
  • Apply the distributive property to factor out the greatest common factor.<br> {25p + 50q} =
    12·1 answer
  • Find the Volume of the triangular prism
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!