1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
sergey [27]
2 years ago
8

Find the value of the unknown side length for the given perimeter P. P = 14 m A. 3 m B. 4 m C. 14 m D. 25 m

Mathematics
1 answer:
koban [17]2 years ago
5 0
If the perimeter is 14. Add 2,4, and 5 which is 11. Then find out how many meters does it take to get from 11 to 14. In this case the answer is 3
You might be interested in
What is the definition of a perfect cube?
Rom4ik [11]
<span>The definition of a perfect cube is a number that is the result of multiplying an integer by itself three times
Hope it helps</span>
3 0
2 years ago
-4c - 11 = 4c +21<br><br> Please help! I have literally no idea
MissTica
<span> -4c - 11 = 4c +21                                        add 4c to both sides
</span>
<span> -4c - 11 + 4c = 4c + 21 + 4c                        simplify

- 11 = 8c + 21</span>                                <span>               subtract 21 from both sides

- 11 - 21 = 8c + 21 - 21                                </span><span>simplify

- 32 = 8c                                                      divide both sides by 8

c = - 4


That's it






</span>

I hope you got the idea



3 0
3 years ago
Read 2 more answers
-[3z+4]=6z-3[3z+2] solve this solution
Andru [333]
I think the answer is z€0
5 0
3 years ago
Saj wants to go to all 19 home games at a football club.
Andreyy89

Answer:

£153

Step-by-step explanation:

If Saji bought a normal ticket for all 19 games, they would have to make 19 payments of £28. So, 28*19 would let us know that he would spend £532 in total. Then it's simply 532-379 to find the answer.

8 0
2 years ago
What is the unit cost per bottle if a pack of 12 bottled of juice sells for 6
nalin [4]

Answer:

2 per bottle

Step-by-step explanation:

12 bottles÷ 6 dollars=2

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Margo has 3 blue marbles, 4 green marbles,and 5 red marbles in a bag. She randomly selects one marble. What is the probability t
    12·2 answers
  • Brandy is trying to decide between two cell phones. One is free with the two-year contract but she will have to pay the sales ta
    9·1 answer
  • Figure WXYZ is a parallelogram.
    9·2 answers
  • after elsa backed muffins, her brother ate 4 of them, he ate 2/5 of all the muffins, how many muffins did elsa bake?
    11·2 answers
  • Amy is running in the 100-meter dash at her school's annual track meet. If Amy's speed is 8 meters/second, how long will it take
    5·1 answer
  • Trapezoid WKLX has vertices W(2, −3), K(4, −3), L(5, −2) , and X(1, −2) . Trapezoid WKLX ​ is translated 4 units right and 3 uni
    11·2 answers
  • Which figure has 2 pairs of parallel sides 2 pairs of sides of equal length and 4 right angle
    6·1 answer
  • (08.03) Consider the following pair of equations:
    11·1 answer
  • 1/3 divided by 8??????????
    12·1 answer
  • If there is a song that is 2 minutes and 58 seconds long and it plays 40 times how long does it play convert answer into seconds
    15·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!