1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Citrus2011 [14]
3 years ago
9

Can I have help help on 22,24,26,28,30 please

Mathematics
1 answer:
Dmitriy789 [7]3 years ago
4 0
I'll do 22 for you. 22, 24, 26, 28, and 30, are very similar to each other.

PROPORTIONS:
Draw it out.

5/7 = either c/6, or b/5. 
I'll do c/6
5/7 = c/6
solve for c
7c=30
c=30/7
now do the same thing to the remaining side, b.
there!

You might be interested in
The equation of a line is 5x + 10y = 15. Which if the following points lines on the line? (–3, 0) (–1, 2) (1, –2) (0, 3) The slo
Oxana [17]

Answer:6,6

Step-by-step explanation:

Slope formula

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
PLEASE help me out? Thank you! Have a great day!
Leya [2.2K]
You are trying to figure out 1/6 of her weight. Since her weight is 19 pounds, you would put it over one to create a fraction and times is by 1/6 which would give you 19/6.

8 0
2 years ago
Question 1
777dan777 [17]

Answer:

There would be 94 tiles.

Step-by-step explanation:

The number of tiles is given by the following equation:

n = 6 + 4p

In which p is the current position.

How many tiles would there be in position 22?

This is n when p = 22. So

n = 6 + 4*22 = 6 + 88 = 94

There would be 94 tiles.

8 0
2 years ago
Trigonometry and trigonometric functions
zaharov [31]

Answer:

The trigonometric functions include the following 6 functions: sine, cosine, tangent, cotangent, secant, and cosecant. For each of these functions, there is an inverse trigonometric function. The trigonometric functions can be defined using the unit circle.

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
Albert bought 3 blank tapes for $5.95. Find the cost per tape to the nearest cent.​
Brilliant_brown [7]

Answer:

17.85

Step-by-step explanation:

just times 5.95 by 3

4 0
3 years ago
Other questions:
  • Four pounds of apples cost $1.56. What is the unit cost?
    8·1 answer
  • 2":12"::6":24" Is this a true proportion?
    5·1 answer
  • Among undergraduate students living on a college campus, 20% have an automobile. Among undergraduate students living off campus,
    15·1 answer
  • A chef needs to make 8 servings of fruit salad. He has 2 1/2 pounds of fruit salad. How much fruit salad will be in each serving
    7·1 answer
  • There are 8 88 employees on The Game Shop's sales team. Last month, they sold a total of g gg games. One of the sales team membe
    8·1 answer
  • 16 Compare Dawn earned $97.50 for 10 hours of work. Amy earned $120 for 12 hours
    15·1 answer
  • Can someone pleaseeeee helpppppo
    15·2 answers
  • Counting numbers less than -2
    9·1 answer
  • PlEase help you can edit the photo
    6·1 answer
  • X is greater than or equal to -7. Can-7 be a solution for x? Explain
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!