1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Paha777 [63]
3 years ago
15

At the zoo on Monday, 65 percent of the people in attendance were children. If 520 children were in attendance, how many people

in total were visiting the zoo on Monday?
Mathematics
1 answer:
Anvisha [2.4K]3 years ago
8 0
A total of 800 people visited the zoo on Monday
You might be interested in
What is the domain of this quadratic function?
Levart [38]

Answer: its c

Step-by-step explanation:

its c

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Can someone help me? thanks!
masha68 [24]
So you know that 1 cubic foot is equal to 80 pounds. So, the first point would be (1,80). 
You can find the other points by multiply 80 by a number, and when I did that, I got (2,160) and (3,240) too.

I hope this helps :)
6 0
3 years ago
I made 12 dog treats using 1 cup of peanut butter. If I want to make 36 dog treats, how much peanut butter will I need? Write a
MaRussiya [10]

Answer:

You will need 3 cups peanut butter to  make 36 dogs treats.

Peanut butter Cup  :  The dog treats made =  1: 12

Step-by-step explanation:

12 dog treats  = 1 cup  

So, by UNITARY METHOD

1 dog treat = (1/12) cup

So, 36 dog treats = 36 x (1/12) cup = 3 cups

So, you will need 3 cups peanut butter to  make 36 dogs treats.

If 1 cup = 12 Dog Treats

then 1 x 3 cup = 12 x 3 dog treats

or, 3 Cups = 36 dog treats

The ratio of the Peanut butter cup  :  The dog treats made =  1: 12

6 0
4 years ago
Ida paid 75¢ for two iteams and got 19¢ in change. What iteams did she buy
qaws [65]
You could buy the Magnet and the Postcard and get 19 cents!
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find the value of 5 ∙ 23.<br><br><br>30<br><br>40&lt;<br><br>1,000
Mashutka [201]

Answer:  5 * 23 = 115 so 40<

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Other questions:
  • Simplify.<br><br> x + (7 + 14 x )
    13·2 answers
  • A baker bought 7,500 grams of flour for $19.20. How much does each kilogram cost
    13·1 answer
  • Which temperature is 15°F colder than 45°F?<br><br> A) −15°F <br> B) 25°F <br> C) 30°F <br> D) 55°F
    12·2 answers
  • I think of a number and call it n.
    15·1 answer
  • Let U = {all soda pops}, A = {all diet soda pops),
    13·1 answer
  • Avery and Nolan's baseball teams are fundraising. Avery's team has reached ⅗ of their goal. Nolan's team has reached 5/9 of thei
    6·1 answer
  • Her budget is still $50 a month. To find out how many gigabytes of data she could use if she chose this plan, she writes LaTeX:
    8·2 answers
  • 6 1/2 divided by 3 2/3
    8·2 answers
  • There are two aircraft carriers, A and B, and carrier A is longer in length than the carrier B. The total length of these two ca
    7·1 answer
  • When r= 1 , h=2.4 find r in terms of h
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!