Let KLMN be a trapezoid (see added picture). From the point M put down the trapezoid height MP, then quadrilateral KLMP is square and KP=MP=10.
A triangle MPN is right and <span>isosceles, because
</span>m∠N=45^{0}, m∠P=90^{0}, so m∠M=180^{0}-45^{0}-90^{0}=45^{0}.Then PN=MP=10.
The ttapezoid side KN consists of two parts KP and PN, each of them is equal to 10, then KN=20 units.
Area of KLMN is egual to

sq. units.
10 lbs of apples will cost $55
How? Well...
First, you would need to find the unit rate, which is 5.5
You find the unit rate by simply dividing 33 by 6. Next, after you found your unit rate, you're going to multiply that by 10. We now know that 10 x 5.5= 55. Therefore, you will need $55 for 10 lbs of apples.
Proportional numbers are numbers with the same equivalent ratio
98/126 is proportional to 84/108
The number is given as:

Reduce fraction to the lowest term

Reduce 86/110 to the lowest term

Divide by 2/2

43/55 is not equivalent to 7/9
Reduce 98/126 to the lowest term

Divide by 14/14

7/9 is equivalent to 7/9.
Hence, 98/126 is proportional to 84/108
Read more about proportional numbers at:
brainly.com/question/1781657
Let
x-------> <span>Jaime budget
</span>s------> <span>fraction of Jaime budget for student tutors
</span><span>
we know that
x=(1/4)x+(3/7)x+s
3/7 is equal to-----> (3/7)*(2/2)----> 6/14
substitute
</span>x=(1/4)x+(6/14)x+s<span>
x=(7/14)x+s
s=x-(7/14)x
s=(7/14)x-------> (1/2)x------> </span>half of the budget is for <span>student tutors.
the answer is
</span>half of the budget is for student tutors