Answer:
4 units
Step-by-step explanation:
Answer: 8 weeks
Step-by-step explanation:
Answer:
The cost to rent each chair and each table are $1.5 and $8.75 respectively
Step-by-step explanation:
Let x represent 1 chair
Let y represent 1 table
Therefore
3x + 2y = 22 ------------(1)
5x + 6y = 60 ------------(2)
Multiply (1) by 5 and (2) by 3
15x + 10y = 110 ----------(3)
15x + 18y = 180 ------------(4)
Subtract (3) from (4)
8y = 70
Divide through by 8
y = $8.75
Substitute y = 8.75 in (1)
3x + 2y = 22
3x + 2(8.75) = 22
3x + 17.5 = 22
Collect like terms
3x = 22 - 17.5
3x = 4.5
Divide through by 3
x =$1.5
Answer:
Answer
5.0/5
23
Let's find the unit rate stemming from $18 for 4 games:
$18
------------- = $4.50/game
4 games
Let's do the same for $27 for 6 games:
$27
------- = $4.50/game (same as before)
6 g
Thus, the const. of prop. is $4.50/game, and the cost function is
C(x) = ($4.50/game)x, where x is the # of games played.