1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
svetoff [14.1K]
2 years ago
6

2(s + 3) = 4s - 5 Can you help me find s?

Mathematics
1 answer:
Anastasy [175]2 years ago
5 0
2(s+3)=4s-5
2s+6=4s-5
4s-2s=5+6
2s=11
s=5,5
You might be interested in
Show work<br><br> Simplify this expression by combining the like terms<br><br> 7y + 10 + 3y - 4 - 6y
eimsori [14]
In this problem “like terms” has two groups: one with a number and y, and one with just numbers. First I’ll rewrite the equation with the terms in a different order, grouped with like terms. Then we’ll do the math for them:

7y + 10 + 3y - 4 - 6y

= 7y + 3y - 6y + 10 - 4

= 10y - 6y + 6

= 4y + 6

Let me know if you have questions on this.
8 0
3 years ago
If you were to workout 6 times a week at the start of the year, how many days would have you worked out at the end of the year?
vova2212 [387]

Answer:

312 days

Step-by-step explanation:

Number weeks per year is 52

Number of days worked out 6x52 = 312 days  

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
One batch of cookies calls for 2 cups of oil, 4 cups of sugar, 1.5 cups of sugar, 1 cup of baking soda, and 1 cup of chocolate c
hichkok12 [17]
He can make 2 batches of cookies. I'm not sure about the leftover cups because you wrote sugar twice 
4 0
3 years ago
Lamar pays 15.60 for a pack of 6 towels. Find the unit price in dollars per towel. If necessary, round your answer to the neares
soldi70 [24.7K]

Divide total price by quantity:


15.60 / 6 = 2.60

Unit price = $2.60

7 0
2 years ago
Toucans and blue-and-yellow macaws are both tropical birds. The length of the toucan in the picture to the right is about
Sliva [168]

Answer:

14.67 in. long

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Other questions:
  • The formula for (a-b)^2 is a^2-2ab+b^2.
    15·1 answer
  • How many times 93 going to 325
    15·2 answers
  • Exponential functions help a girl out please
    11·1 answer
  • How many fourths are in three fourths? Please Explain!! Thank You
    10·1 answer
  • Cassidy purchases a soccer ball that is regularly priced at $27.50. It is on sale for 30% off. What is the sale price of the soc
    9·1 answer
  • There are 42 pets at a local pet shop. Twenty-eight of the pets are fish, and the rest are birds. What is the ratio of fish to b
    9·2 answers
  • The scale factor is...?
    13·1 answer
  • What is 6 in 16.5 rounded to
    15·1 answer
  • Rocco runs 7 laps in 9 minutes. How many laps per minute is that?
    7·1 answer
  • Solve for X Enter the answer only with no spaces between numbers, symbols, and or variables
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!