1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Romashka-Z-Leto [24]
3 years ago
7

Which equation illustrates the identity property of multiplication?

Mathematics
2 answers:
prohojiy [21]3 years ago
7 0
The identity property states that when you multiply a number by 1, the result is the original number. Thus, the answer is D.
Elan Coil [88]3 years ago
3 0
The multiplicative identity property states that any time you multiply a number by 1, the result, or product, is that original number. D is the correct answer.
You might be interested in
Si multiplicó una ecuación de grado 2 con una ecuasion de grado 3 ¿Cuál es el grado de la ecuación resultante? ​
leonid [27]
English? Do you know how to speak English
6 0
3 years ago
What is PA <br> Enter your answer in the box
SSSSS [86.1K]

Answer:

3

Step-by-step explanation:

P is the in-center

⇒PA=PE=PD because they are in-radius of the in-circle

We know that, tangent segments drawn from a point outside the circle are always equal in length

⇒DK=EK=7.2

In right triangle PKE,

using Pythagoras' Theorem : PK^{2}=PE^{2}+KE^{2}

⇒PE^{2}=PK^{2}-KE^{2}

⇒PE=\sqrt{PK^{2}-KE^{2} }

⇒PE^{2}=\sqrt{7.8^{2}-7.2^{2}} }

⇒PE=3

Therefore, PA=3

3 0
3 years ago
A bag contains 5 blue marbles, 2black marbles ,and 3 red marbles. A marine is randomly drawn from the bag The probability of not
Juli2301 [7.4K]
<h3>Answers:</h3>

The probability of not drawing a red marble is   7/10

The probability of drawing a red marble is  3/10

=======================================================

Explanation:

We have 3 red marbles out of 5+2+3 = 10 total. Therefore, the probability of selecting a red marble is 3/10.

The probability of not selecting a red marble is 7/10 because 3/10+7/10 = 1. Put another way, we have 7 marbles that aren't red (the 5 blue and 2 black ones) out of 10 total.

7 0
3 years ago
Apples cost $3.45 per pound find the cost of 2.6 pounds of apples Solve this problem With multiplication​
lapo4ka [179]

Answer:

8.97

Step-by-step explanation:

3.45(2.6) = $8.97

Hope this helps you! :)

7 0
3 years ago
A 4-quart jug of juice costs $5.60. What is the price per cup?
Vinvika [58]

Answer:

$0.35 per cup

Step-by-step explanation:

<u>Step 1:  Find the unit price per quart</u>

5.60 / 4

<em>$1.40 per quart</em>

<em />

Step 2:  Find the unit price per cup

1 quart = 4 cups

1.40 quarts / 4 cups

<em>$0.35 per cup</em>

<em />

Answer:  $0.35 per cup

8 0
3 years ago
Other questions:
  • -2(x - 4) = -8 solve
    5·2 answers
  • Joe swam a total of 558 labs at the pool during the summer swam 7 laps each day except the last day he swam fewer laps how many
    14·2 answers
  • HELP ME PLEASE!!!!!!!!! A restaurant earns $1073 on Friday and $1108 on Saturday. Write and solve an equation to find the amount
    10·1 answer
  • Solve 765/14 and write your answer in terms of a mixed number (please use this format: 75 3/5). *
    11·2 answers
  • An investment of $6,530 earns interest at the rate of 4% and is compounded quarterly. What is the accumulated value of the inves
    10·1 answer
  • Find the volume of the prism.
    7·2 answers
  • Solve for x and y (copy and paste as needed)
    6·1 answer
  • What is the answer of this question
    6·1 answer
  • Alex had $750,000 he lost 80% how many dollars did he lose ​
    13·2 answers
  • Evaluate the expression 2x^3 - 14 when x=2
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!