1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
inysia [295]
3 years ago
8

Pt 2 5-7 please helpp

Mathematics
2 answers:
Keith_Richards [23]3 years ago
6 0

Answer:

x = 12

Step-by-step explanation:

__9x__      =     __108___

   9                          9

x = 12

san4es73 [151]3 years ago
5 0

Hi there! Hopefully this helps!

------------------------------------------------------------------------------------------

<h2>Answer: x = 12.</h2><h2>~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~</h2><h2 />

9x = 108

Divide both sides by 9.

\frac{108}{9}

<h2>Divide 108 by 9 to get, you guessed it, 12!</h2>
You might be interested in
Anyone know how to do this??
Ghella [55]

Answer:

csc²(x)

Step-by-step explanation:

csc(x) = 1/sin(x)

sin²(x) + cos²(x) = 1

=> cos²(x) = 1 - sin²(x)

cos(2x) = cos²(x) - sin²(x) = (1 - sin²(x)) - sin²(x) =

= 1 - 2×sin²(x)

=> 2×sin²(x) = 1 - cos(2x)

sin²(x) = 1/2×(1-cos(2x))

=> 1 - cos(2x) = 2×(1/2×(1-cos(2x)) = 2×sin²(x)

=> 2 / (1-cos(2x)) = 2 / (2×sin²(x)) = 1/sin²(x) =

= 1/sin(x) × 1/sin(x) = csc(x)×csc(x) = csc²(x)

6 0
3 years ago
Which is a better deal: 10 pounds of hamburger for $4.99 or 5 pounds of hamburger for $2.69? PLEASE HELP ME QUICKLY ILL LOVE YOU
JulijaS [17]

Answer:

10 pounds for $4.99

Step-by-step explanation:

If you multiply the 5 pounds for 2.69 by 2, you would get 10 pounds of hamburger for 5.38 which is more than 4.99

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Please help this is due in tommorow! I will mark you as brainliest!
pshichka [43]

Answer:

325.26

Step-by-step explanation:

that's the answer because you have to multiply the top

I have question do we have to do something to the bottom?

5 0
3 years ago
Please help extra points and mark brainlist
Montano1993 [528]

Answer:

the third one

Step-by-step explanation:

20.342 --> 0.3

0.3 × 100 = 30

8 0
3 years ago
Jake has a pocket full of dimes and quarters. The total value of his change is $2.05. Let D D represent the number of dimes, and
m_a_m_a [10]
Let A be the number of Dimes & B the number of Quarters, the linear equation is as follows:
A.D+B.Q=2.05
4 0
3 years ago
Other questions:
  • Please help on this ? :)
    9·2 answers
  • Standard sheet of paper in the United States is 11 inches long and 8.5 inches wide. Each inch is 2.54 cm. How long and wide is a
    10·1 answer
  • Find height of triangle given hypotenuse and angle
    13·1 answer
  • In which case would it be most appropriate to use feet as a unit of measurement?
    11·2 answers
  • PLEASE HELP!
    15·1 answer
  • cheryl opens a savings account that pays 5% simple interest. She deposits $600. How much interest will she earn in 2 years?
    7·1 answer
  • A moon is about 420000 miles away from it orbits.
    8·1 answer
  • What is the slope of 6,2 and -6,6
    7·2 answers
  • What is 14 quarter inches
    7·1 answer
  • Can you help me on this one
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!