1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
son4ous [18]
3 years ago
5

Arthur paid $0.84 for 0.25 pound of PATATO salad. how much does one pound cost?

Mathematics
1 answer:
laila [671]3 years ago
4 0

Answer:

$3.36

Step-by-step explanation:

What is the unit cost of POTATO salad, if 0.25 lb costs $0.84?

$0.84

---------- = $3.36

0.25 lb

You might be interested in
carmen participated in a read-a-thon.MR.cole pledge $4.00 per book and gave carmen $44.00.How many books did carmen read
finlep [7]

Answer:

11 books

Step-by-step explanation:

because if she gets $4 per book and gets $44 in total then that means she has read 11 books because 4 times 11 is 44.

4 0
3 years ago
Suppose marisol have scored 96%on English test there were 50 questions on the test how many did marisol answer correctly
Olenka [21]

Answer:

48

Step-by-step explanation:

100/50 = 2

This means each question was worth 2%

96% / 2% = 48

She got 48 questions right

8 0
3 years ago
HELLLLPPPPPLPPOOLL no fake answers pls
stepan [7]

Answer:

x = 11

Step-by-step explanation:

(3x + 28) + (5x + 52) + ( 2x - 10) = 180

(3x + 5x + 2x) + (28 + 52 - 10) = 180

10x + 70 = 180

10x = 180 - 70

10x = 110

x = 11

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Susan incorrectly factored the expression below. 12a − 15b + 6 3 (4a + 5b + 3)
hichkok12 [17]

Answer:

3(4a−5b+2)

Step-by-step explanation:

The answer should have originally been 3(4a-5b+2)

3(4a+5b+3)= 12a+15b+9 which is incorrect.

6 0
2 years ago
3. Which shape could NOT be the result of a plane slicing a cube?
telo118 [61]

Answer:

b

Step-by-step explanation:

Hope this helped! Please tell me If I'm wrong!

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • -5 is greater than or equal to -2; add 7 to both sides
    13·1 answer
  • At an animal rehabilitation center, the baby rabbits need to be fed every 8 hours and the baby squirrels need to be fed every 6
    12·2 answers
  • How to write 147,300,000 in one million more
    13·1 answer
  • Can someone help me on this really easy 6th grade math?
    12·1 answer
  • Which of the following statements best explains the difference between literal and figurative language? (4 points)
    7·1 answer
  • What is the next term in the sequence? <br> -3, -7/2, -4, -9/2.....
    7·1 answer
  • ASAP NEED CORRECT ANSWER GETS BRAINLIEST
    5·1 answer
  • The slope of the line is - 2<br> O True<br> O False
    15·1 answer
  • Work out the sum of the interior angles of this irregular hexagon.<br><br> Does anyone know ?
    12·2 answers
  • The quotient of a number and-2
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!