1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Brilliant_brown [7]
3 years ago
15

(-8a^2 - 1)(3a^2 - 5)

Mathematics
1 answer:
natali 33 [55]3 years ago
4 0

Answer:

13a² + 5

Step-by-step explanation:  

Not 100% but 90% sure. Work on Picture.

You might be interested in
An investment of $8500 increases in value by 4.5% every year. How long until the investment
riadik2000 [5.3K]

Answer:

16 years

Step-by-step explanation:

Given data

Principal= $8500

Rate= 4.5%

Final amount=  $17,323

The expression to find time in compound interest is given as

t= ln(A/P)/r

substitute

t= ln(17323/8500)/0.045

t= ln(2.038)/0.045

t=0.711/0.045

t= 15.8 years

Hence the total time is about 16 years

6 0
2 years ago
A package of 8 pens costs $1.09. Milo’s work to find the unit price of the pack is shown below.
Anuta_ua [19.1K]
I think the answer is C. "He made a place value error when dividing. If he would have divided 1.09 by 8, he would have found the price of each individual pen.

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
34x=23+34/5+12x<br><br> btw anyone wanna add me on insta am bored
klasskru [66]

Answer:

sure its ablackmore

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Teri ran 8 kilometers
viva [34]

Answer:

teri is tired

Step-by-step explanation:

from running

7 0
3 years ago
If the graph of Rx) = |x| is shifted up 7 units, which equation represents the new graph? OA. g(x) = (x + 7|| O B. g(x) = |x-71
Tju [1.3M]

Answer:

answer B

Step-by-step explanation:

hope this helps

8 0
3 years ago
Other questions:
  • 2. Trina sells handmade vases for $24.50 each. Each
    12·1 answer
  • What is the slope of (-4,13) and (6,-2)​
    10·1 answer
  • Francis's Bakeshop makes cupcakes that cost $.95 each. Francis knows that 20% of the cupcakes will spoil. Assume Francis wants a
    8·2 answers
  • APPLY IT Rate of Growth The area covered by a patch of moss is growing at a rate of
    10·1 answer
  • Ryan and saving up his money for a bike that cost 198 so far he has save 15$ per week for the last 12 weeks how much more money
    7·1 answer
  • Jabari owns 100 shares of Stock A and 45 shares of Stock B. For the past month, his stocks have been fluctuating inversely each
    15·1 answer
  • In a lab, a colony of 100 bacteria is placed on a petri dish. The population triples every hour.
    12·1 answer
  • Lia earned $4.50 in 5 hours. How much does she make per hour?
    14·2 answers
  • I need to figure out a linear function for these points
    7·1 answer
  • K, L, and M are points on the circle. KS is a tangent to the circle at K. KM is a diameter and triangle KLM is isosceles. Find t
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!