1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
irakobra [83]
3 years ago
12

The cost in dollars, C, of renting a carpet cleaner is given by the linear equation

Mathematics
2 answers:
choli [55]3 years ago
6 0

Answer:

6

Step-by-step explanation:

scoundrel [369]3 years ago
4 0

Answer: C) 6

Step-by-step explanation:

Given : The cost in dollars, C, of renting a carpet cleaner is given by the linear equation  C = 20 + 25x, where x is the number of days.

To find the number of days it can be used for $170, we put C= 175 in the equation, we get

175 = 20 + 25x\\\\\Rightarrow\ 25x=170-20\\\\\Rightarrow\ 25x=150\\\\\Rightarrow\ x=\dfrac{150}{25}=6

Hence, the required number of days = 6.

You might be interested in
The product of two number is 20 and the sum of square is 41 find the number​
Marianna [84]

Let the two number is a and b

so,

product =ab=20

sum of square=\bold{a^2+b^2=41   }

Then,

\bold{(a+b)^2=a^2+b^2+2ab  }

\bold{ (a+b)^2=41+2×40  }

\bold{ (a+b)^2=81  }

\bold{a+b=\sqrt{81}   }

\bold{a+b=9 }•••••••••(equation I)

Now,

\bold{(a-b)^2=a^2+b^2-4ab   }

\bold{ (a-b)^2=41-4×20  }

\bold{(a-b)^2=41-40   }

\bold{a-b=\sqrt{1}   }

\bold{a-b=1 }••••••••(equation II)

Now,combine the equation I and equation II

we,get

\bold{a+b+a-b=9+1   }

\bold{a+\cancel{b}+a\cancel{-b}=10   }

\bold{ 2a=10  }

\bold{a=\dfrac{10}{2}   }

\blue{\boxed{  a=5 }}

Then,

put the value of a in equation II.

we get that,

\bold{5-b=1   }

\bold{b+1=5   }

\bold{b=5-1   }

\bold{\boxed{\blue{b=4}}  }

<em><u>so</u></em><em><u>,</u></em><em><u> </u></em>

<em><u>The</u></em><em><u> </u></em><em><u>two</u></em><em><u> </u></em><em><u>number</u></em><em><u> </u></em><em><u>is</u></em><em><u> </u></em><em><u> </u></em><em><u>5</u></em><em><u> </u></em><em><u>and</u></em><em><u> </u></em><em><u>4</u></em><em><u>.</u></em>

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
If a 16 oz package of cereal is $4.00, then what is the unit rate: 1 oz/.25 or .25/1 oz?
Masteriza [31]

Answer:

1 ounce package of cereal will cost 4÷16=$0.25. $1 = 100 cents. $0.25=0.25x100= 25 cents. Unit cost of package is 25 cents.

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Type the missing number in this sequence
konstantin123 [22]

Answer:

amog us

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Solve the inequality x/5-3&lt;0
Kisachek [45]

Answer:

x < 15

Step-by-step explanation:

\frac{x}{5} - 3 < 0 ( add 3 to both sides )

\frac{x}{5} < 3 ( multiply both sides by 5 to clear the fraction )

x < 15

7 0
3 years ago
HOW CAN YOU WRITE 10/3 AS A DIVISION EXPRESSION AND AS A MIXED NUMBER?
Anni [7]

Answer: 10.3 would be a mixed number

Step-by-step explanation:

Divide 12 into 46. You get 3 with a remainder of 10. 3 is the whole number of the mixed number, 10 is the numerator of the fraction, and 12 is the denominator. The fraction can be reduced to 5/6.

5 0
3 years ago
Other questions:
  • mrs. Burns is making cookies. The recipe calls for three 1/2 cups of flour and three 1/4 cup of sugar. if she wants to double th
    10·2 answers
  • Which best describes the transformation that occurs from the graph of f(x) = x2 to g(x) = (x – 2)2 + 3?
    8·2 answers
  • Given: 4 &lt; a &lt; 5, 2 &lt; b &lt; 4
    5·1 answer
  • On a regional map, the scale shows that 2 cm on the map = 10 actual miles. The actual distance from Forest Hills to Plainville i
    11·1 answer
  • A force of 9 lb is required to hold ​35lb crate on a hill. What angle does the hill make with the​ horizontal?
    12·1 answer
  • Find the solutions of the quadratic equation x^2 - 10x + 14 = -4 by completing the square​
    7·1 answer
  • Jenae is sewing a quilt for her grandmother. She decides the area of the quilt will be x2 + 18x + 80 square feet. The length of
    12·1 answer
  • 5 in. 2 in. 3 in. What is the volume of the rectangular prism? O A. 10 in OB B. 16 in O C. 20 in O D. 25 in3 E. 30 in​
    15·1 answer
  • Which equation represents a line that passes through (2,-1/2) and has a slope of 3?
    5·1 answer
  • What is the sum of the arithmetic sequence 3, 9, 15..., if there are 24 terms? (5 points)
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!