1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
WITCHER [35]
3 years ago
10

In quadrilateral DBCA, name the angles which are consecutive with angle D.

Mathematics
2 answers:
oee [108]3 years ago
4 0

<u>Answer:</u>

Angle A and angle B.

<u>Step-by-step explanation:</u>

A quadrilateral is a polygon with four sides or say four vertices.

If we have a quadrilateral DBCA, we can say that the angles which are consecutive with angle D are angle A and angle B.

The reason being, in simple words, that angle B or vertex B is adjacent to angle D.

Moreover, when a quadrilateral DBCA is formed, the side D is again going to be adjacent to side A so angle A will also be consecutive to angle D.

lisov135 [29]3 years ago
3 0

Answer: The consecutive angles with angle D are B and A.

Explanation:

It is given that DBCA is a quadrilateral. Since it is a quadrilateral it means the have 4 vertices and 4 angles D, B,C,A.

The angles are formed in the order of the figure name. If the quadrilateral name is DBCA, So the order of the angles are D,B,C,A. It means the angle immediate after D is B, the angle immediate after B is C, the angle immediate after C is A and the angle immediate after A is D.

If the quadrilateral name is DBCA it means the sides are DB, BC, CA and AD as shown in the figure.

Consecutive angles of D means the angle immediate before and after the angle D.

In the figure there are some types of quadrilateral and from the figure we can easily noticed that the consecutive angles with angle D are B and A.

You might be interested in
if doris paid $5.28 for 4.4 pounds of swiss cheese what was the the price of 1 pound of swiss cheese?
victus00 [196]

5.28/ 4.4 = 1.2 per pound

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Rachel bought one double pack of CD’s for $20. This is $4 less then than 3/4 the cost of a triple pack of CD’s. What is the pric
elena55 [62]

Answer:$32


Step-by-step explanation: So if the double pack of CD's is 20 dollars and that $4 less than 3/4 of the triple pack, then $20 + $4 = $24, then to find how much 1/4 of the cost is we divide 24 by 3, getting $8. Finally we multiple $8 by 4 to get $32, so the cost for a triple pack is $32.


6 0
3 years ago
Test 69,000 on hearing to for divisibility by 2 3 5 9 or 10
svetoff [14.1K]
Yes they are correct
7 0
3 years ago
What is the answer
Mrac [35]

Answer:

The coordinates of H′ are (-2,0).

Step-by-step explanation:

It is given that square EFGH stretches vertically by a factor of 2.5 with respect to the x-axis to create rectangle E′F′G′H′.

If a figure stretches vertically by a factor of 2.5 with respect to the x-axis, then the x-coordinates remains same and the points which lie on the axis are also remains the same after stretch.

It is given that the coordinates of H are (-2,0). This point lie on the x-axis, therefore it will remains the same after stretch.

Therefore the coordinates of H′ are (-2,0).

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Is y=3x+4 parallel or perpendicular
Sauron [17]

Answer: y=3x+4 is parallel to y=3x+7

Step-by-step explanation:

<h3> The complete exercise is: "Is y=3x+4 parallel, perpendicular or neither to y=3x+7?"</h3><h3 />

The equation of the line in Slope-Intercept form is:

y=mx+b

Where "m" is the slope of the line and "b" is the y-intercept.

First, in order to solve this exercise it is important to remember that, by definition:

1. The slopes of parallel lines are equal.

2. The slopes of perpendicular lines are negative reciprocal.

In this case, you have the following line given in the exercise:

 y=3x+4

You can identify that "m" and "b" are:

m=3\\b=4

And the other line provided in the exercise is this one:

y=3x+7

So, you can identify that:

m=3\\b=7

As you can notice, the slopes of both lines are equal; therefore, you can conclude that those lines are parallel.

6 0
3 years ago
Other questions:
  • you bought a box of rasins for $4.49 and 1/2 lb. of nuts. The total cost was $7.13. How much did the nuts cost per pound?
    7·1 answer
  • Evaluate c -2 when c equals 7.
    9·1 answer
  • CAN SOMEONE HELP ME WITH QUESTION 3. PLEASE SHOW YOUR WORK
    7·1 answer
  • Help Please!!!!. I need help with this assignment.
    13·1 answer
  • How much compound interest is earned after 25 years?
    14·1 answer
  • Last one was 5(x + y)
    11·1 answer
  • 18. A recent article claimed that women are waiting longer to have their first
    13·1 answer
  • Calculate the slope of the line passing through (3.8) and (-4,2).
    10·1 answer
  • Find the solution of y = –2x + 3 for x = 2.
    8·1 answer
  • Answerrr pleaseee will give brainliest
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!