1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
alexandr1967 [171]
3 years ago
5

1. Sort the numbers into 2 groups, rational or irrational. Write the numbers in the appropriate bubble.

Mathematics
1 answer:
rodikova [14]3 years ago
6 0

Answer:

[see below]

Step-by-step explanation:

  • All natural numbers, whole numbers, integers, fractions (with integers), and numbers with terminating or repeating decimals are rational.
  • Irrational numbers cannot be written as fractions with integers. This includes non-germinating and non-repeating decimals.

Rational Numbers:

  • 0.8
  • 64
  • 0 (it can be written as \frac{0}{1})
  • 32
  • -19
  • -100
  • 3
  • 7
  • 175
  • 2
  • 6
  • 12.67
  • 1121
  • 12
  • 5
  • 3/7

Irrational Numbers:

  • 2.343443444...
  • π

Hope this helps.

You might be interested in
Lee can type 1 1/3 pages every 15 minutes. How many hours does it take him to type 10 2/3 pages
natta225 [31]

Answer:

2 hours

Step-by-step explanation:

if you can type 1 1/3 pages every 15 minutes than you can type 5 1/3 pages every hour. you divide 10 2/3 pages by how many pages Lee can type every hour and the result is 2 hours

8 0
3 years ago
Gabriella was offered a job after college earning a salary of $50,000. She will get a
inn [45]

Answer:the 3 firts and the last one

Step-by-step explanation:

I just did it

7 0
2 years ago
Lila decided to make more baked goods for the bake sale. She used 1/8 lb less flour to make bread than to make cookies. She used
lord [1]

Answer:

Ok so we are trying to find out how much flour she used to make brownies so we already know that she used 1/2 flour to make bread and She uses 1/8 flour less flour to make bread than to make cookies so if we add 1/2 and 1/8 we will get the amount of flour she used to make the cookies so 1/2 + 1/8 = 5/8 so now that we have the amount of flour she used to make the cookies  we know that that is 1/4 more flour than brownies so if we subtract 5/8 by 1/4 we will get are answer to how much flour she uses to make brownies so 5/8 - 1/4 = 3/8 and that's your answer do you understand?

Step-by-step explanation:

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Three of the choices are unit rates for the price of milk. which choice is not?$1.00 per 8 ounces$1.30 per pint$3.47 per gallon$
Sedbober [7]
$1.00 per 8 ounces, since it isn't in the simplest form (which isn't a unit rate)
7 0
3 years ago
A math test is worth 100 points and has 38 problems. Each problem is worth either 5 points or 2 points. How many problems of eac
Nat2105 [25]

Answer:

<em><u>5</u></em><em><u> </u></em><em><u>points</u></em><em><u> </u></em><em><u>question</u></em><em><u> </u></em><em><u>is</u></em><em><u> </u></em><em><u>8</u></em>

<em><u>and</u></em><em><u> </u></em><em><u>2</u></em><em><u> </u></em><em><u>po</u></em><em><u>ints</u></em><em><u> questions</u></em><em><u> </u></em><em><u>is</u></em><em><u> </u></em><em><u>3</u></em><em><u>0</u></em><em><u> </u></em><em><u>!</u></em><em><u>!</u></em>

Step-by-step explanation:

Let the number of 5 points questions be x and number of the 2 points questions be y !!

Given :- The paper has 38 problems

i.e,

number of 5 points Q + number of 2point Q = 38

=> x + y = 38

=> x = 38 - y .... ( i )

And , The test worth 100 pts :-

There must be x number of Questions which carry 5 points and there must y number of questions which carries 2 points ( as assume above )

so, 5x + 2y = 100 .... ( ii )

Putting value of the x in ( ii )

5 ( 38 - y ) + 2y = 100

190 - 5y + 2y = 100

- 3y = - 90

y = 30

Putting value of y in ( i )

x = 38 - y

x = 38 - 30

x = 8

So, the Number of 5points Question is

x = 8

and , the number of 2 points questions is y = 30 !!

4 0
3 years ago
Other questions:
  • On which graph does the red point have a clear meaning?
    13·2 answers
  • A right circular cone has a volume of 25π ft.. If the radius of the cone is doubled but the height remains fixed, what is the vo
    11·1 answer
  • Anybody, please answer this for me. I'm not good at mathematics
    12·1 answer
  • HELP PLEASE. For parallelogram LMNO, if m∠L = 3x - 25 and m∠N = 2x - 10, find m∠M.
    10·1 answer
  • What happens to the median if the game with 3 hits is remqued from the data sset
    5·1 answer
  • Which has the same solution as 2 (x+4)=-7-3x
    9·1 answer
  • I will give Brainliest to who answers. 9a + 46 = 5a + 74
    13·1 answer
  • At a shelter, 5% of the dogs are puppies. There are 1,880 dogs at the shelter. How many are puppies?
    10·1 answer
  • -7x-2y=-13<br> x-2y=11<br> solve for x and y
    7·1 answer
  • Hi please help me thanksss<br>pls provide workings too thanks :)​
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!