1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
katen-ka-za [31]
3 years ago
14

GIVING BRAINLEST The following is a chemical reaction.

Mathematics
1 answer:
Gemiola [76]3 years ago
8 0
D) left side is reactants right side is products

The side that goes in a reaction is the reactant

The side that comes out of a reaction is the products

Brainliest?
You might be interested in
What is the next term in the sequence 58, 47, 36, 25, ...?<br> –58<br> –8<br> 14<br> 69
34kurt
The answer is 14 
I hope this helps!
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Question 10 of 10
labwork [276]

Answer: C

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
What is the quotient? x-3 divided into 4x2+3x+2
EastWind [94]
So I just set up a division for this question. I hope this helped and ask for any further help.

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Simply sixteen squared divided by four cubed
FinnZ [79.3K]
You mean "Simplify 16²÷4³?"
16²=16*16,  16= 4*4
4³=4*4*4
so:
Simplify: <u>16²</u>  = <u>16*16</u> =  <u>4*4*4*4</u> = <u>4</u> = 4
               4³  =  4*4*4 =    4*4*4     1
OR
256 ÷ 64 = 4
6 0
4 years ago
Read 2 more answers
Use multiplication to find three equivalent ratios<br> 11 : 9
dlinn [17]

11 : 9

×2 ×2

22 : 18

11 : 9

×3 ×3

33 : 27

11 : 9

×4 ×4

44 : 36

5 0
3 years ago
Other questions:
  • Your party is expected to have 20 people including you. Each person gets one fork and one spoon. There are 6 spoons in one packa
    12·1 answer
  • the 26-oz jar of chocolate fudge costs $3.12. The 16-oz jar costs $2.40. How much can you save on each ounce by choosing the bet
    6·2 answers
  • When is a relationship not proportional
    10·1 answer
  • The school officers consist of two boys ( Conrad and Philip ) and three girls ( Betty, Sarah, and Brenda ). If two officers are
    13·1 answer
  • The value of y varies directly with x, and y = 1 when x = 3. Find y when x = 18. A. 9 B. 3 C. 6 D. −2
    15·1 answer
  • The revenue, in dollars, of a company that produces video game systems can be modeled by the expression 5x2 + 2x – 80. The cost,
    15·1 answer
  • Plz help it's dues 15 min for 11pts
    6·1 answer
  • The graph for the equation y = 2 x minus 2 is shown below. On a coordinate plane, a line goes through points (0, negative 2) and
    13·2 answers
  • A package of 4 pairs of insulated socks costs "​$31.16." What is the unit price of the pairs of socks​?
    12·1 answer
  • After eating dinner at a restaurant, Brent's bill before tax is $24.00. The sales tax rate is 8%. Brent decides to leave a 30% t
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!