Answer:
x = 3
Step-by-step explanation:
Because it is a horizontal line and the x-value is always going to be 3 no matter what y-value we plug in, we can say that the equation of line L is x = 3.
Answer:
A. Jian rounded the number of 4-ounce jars to 828 which is wrong. There are only 827 jars that can be completely filled.
B. Total number of 6-ounce jars = 551
Total money earned from 6-ounce jars = $4408
Step-by-step explanation:
A. Jian's family's collection = 3311 ounces
Number of 4-ounce jars = 
= 827.75
Jian rounded it to 828 which is wrong. There are 827 jars that can be completely filled.
Cost per 4-ounce jar = $5.
Total cost = 827 × 5 = 4135
B. Now, number of 6-ounce jars = 
= 551.83
≅ 551 jars
Cost per 6-ounce jar = $8
Total cost = 551 × 8 = 4408
I think the answer is 10 feet long
Answer:

Step-by-step explanation:
Length of the ladder = 4 feet 1 inch
We know that,
<h3>1 feet = 12 inches</h3>
So,
4 feets = 12 × 4 inches
4 feets = 48 inches
So,
<h3><u>Length of the ladder:</u></h3>
= 48 inches + 1 inch
= 49 inches
![\rule[225]{225}{2}](https://tex.z-dn.net/?f=%5Crule%5B225%5D%7B225%7D%7B2%7D)
Answer:
The price for 1 lemon is $0.75
Step-by-step explanation:
8x=$6
8x/8=6/8
x=$0.75