Answer:
64
Step-by-step explanation:
Answer:
Rational
Step-by-step explanation:
√4 asks "what times itself is 4?"
The answer is 2.
2x2=4
√4 = 2
2 is rational.
Answer:
V=a^3
V=8 1/2^3
V=614.125
Step-by-step explanation:
Hello! First off, we can find the unit rate on what it would cost per pizza. Divide the total amount by the number of pizzas. 10.50/3 is 3.5. It costs $3.50 per medium pizza. Now, we can multiply that amount by 10 to get the amount for 10 pizzas. 3.5 * 10 is 35. There. It costs $35 to buy 10 medium pizzas.

Here, in the given figure. Angle y° forms vertical opposite angle pair with Angle 163°, therefore they have equal values.
that means ~
