Answer:
jb
Step-by-step explanation:
You can calculate it by divided but most of the people get confused about is it gonna be 12/1.46 or 1.46/12. The correct is 1.46/12 because take the money divided all 12 to get a unit price if you take 12/1.46 which mean divided all ounce can to money and that makes nonsense.
So 1.46/12 = $0.12 for each ounce can
Hope this help!
C. 14.40 is greater than 14.04
To round to the nearest tenth place you are going to round the last two digits of that, you should get 519.7
The triangle is an isosceles triangle so that means the base angles must be congruent.
The sum of the interior angles of a triangle add up to 180 degrees.
Subtract 52 degrees from 180 degrees.
180 - 52 = 128
Divide 128 degrees by 2.
128/2 = 64
m∠X = 64°