1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Mariulka [41]
3 years ago
14

Carrie spent 

Mathematics
2 answers:
Pavel [41]3 years ago
6 0

24 dollars.

1/4 + 1/3 = 3/12 + 4/12 = 7/12

7/12 a + 8 = 22

7/12 a = 14

a = 14 x 12/7

a = 24 dollars

ira [324]3 years ago
5 0

Answer:

24 $

Step-by-step explanation:

i just did it

You might be interested in
I'll give brainliest!!! please help!!!
stich3 [128]

Answer:

The answer is the last one. Gravity doesn't have direct contact but it is a force we are all affected by.

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which of the following is a correct equation for the line passing through the
11Alexandr11 [23.1K]

Answer:

C

Step-by-step explanation:

m = -3

y = mx +b

y = -3x + b

Plugin x = -1 and y = 4

4 = -3*(-1) +b

4 = 3 + b

4-3 = b

b = 1

y = -3x + 1

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
In a café, I order a cup of tea and a piece of cake and it costs £1.10. The next time I order 2 cups of tea and one piece of cak
defon

Answer:

£0.50

Step-by-step explanation:

t = one cup of tea

c = one piece of cake

t + c = £1.10

2t + c = £1.70

the cost increases by £0.60 (£1.70 - £1.10) when you order one more cup of tea which means that one cup of tea costs £0.60

substitute £0.60 into t + c = £1.10

£0.60 + c = £1.10

rearrange to get c = £1.10 - £0.60 = £0.50

so one piece of cake costs £0.50

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
What dose solve by graphing mean
frozen [14]

Answer:

use a graph paper to find the answers

8 0
2 years ago
The law of cosines is used with oblique triangles true or false?
I am Lyosha [343]

That's true; the Law of Cosines works with all triangles. With right triangles it simplifies to the Pythagorean Theorem.



5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • I
    14·2 answers
  • A 2-gallon jug of water costs $8.24. What is the price per quart?
    13·1 answer
  • Can you please help that will be super kind of u to do that
    15·2 answers
  • Find the vertex, the equation and axis of symmetry, and the y-intercept of the graph of y=2x^2-8x+6
    14·1 answer
  • I am one of Jehovah's Witnesses reply if you are to
    8·2 answers
  • Write the following sentence using mathematical symbols:
    8·2 answers
  • 2x+y=3<br>x-y= 1<br><br>solve the equation ​
    6·2 answers
  • Melissa has a student dictionary on her desk. Her dictionary contains 99 pages. In this dictionary, more words start with the le
    8·1 answer
  • Marcie cooked dinner for herself. The original recipe has a serving size of 4 and requires four and four fifths pounds of chicke
    10·1 answer
  • Which point is located at (0,8)
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!