1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Dvinal [7]
3 years ago
15

Simplify (x - y + 1) - (x + y - 1)

Mathematics
1 answer:
andrey2020 [161]3 years ago
5 0
First, distribute the minus sign across the second set. So you have:

x - y + 1 - x - y + 1

Now, we combine like terms:
x-x=0
-y-y=-2y
1+1=2

So we have -2y+2

Hope that helps.
You might be interested in
Find the unit rate. Camryn paid $30.16 for 8 pounds of almonds
sergij07 [2.7K]

Answer:

The unit rate is $3.77

Step-by-step explanation:

You take 30.16 and divide that by 8 which equals 3.77

have a nice day! :)


5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Shawn has $5 more than Rj and Riley has $10 less than Shawn. If there combined total is $414, how much does
ExtremeBDS [4]

Answer:

Rj has 138 dollars, Shawn has 143 dollars, and Riley has 133 dollars.

Step-by-step explanation:

Let's make the amount of money Rj has x, so Shawn would have 5+x dollars, and Riley would have (5+x)-10 dollars. Altogether they have 414 dollars, so you can create an equation.

x+(5+x)+((5+x)-10)=414\\3x+0=414\\3x=414\\x=138

Now that we know that x=138, we can substitute x into each equation.

Rj has 138 dollars, Shawn has 143 dollars, and Riley has 133 dollars.

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Ink cartridges are heavy 1/4 pound. The total weight of the cartridges in a box is 2 1/2 pounds. How many cartridges does the bo
-BARSIC- [3]
There are 10 cartridges in the box.
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
I need help with this
Ostrovityanka [42]

Answer:

Christy is correct

Step-by-step explanation:

you dont say the numbers in words all the time, so it makes a lot more sense.

5 0
3 years ago
Help me I don't know what it is.
kotegsom [21]

Answer:

a is the correct answer

Step-by-step explanation:

-6-(-3)

-6+3

-3

8 0
2 years ago
Other questions:
  • ∡1 and ∡2 are vertical angles. If m∡1 = 64°, find m∡2
    13·2 answers
  • Why is the product of two rational numbers always rational? select from the drop-down menus to correctly complete the proof?
    9·1 answer
  • Ahmad needs to make a total of 95 deliveries this week. So far he has completed 76 of them. What percentage of his total deliver
    13·1 answer
  • 10q - 20 is equivalent to _____
    5·2 answers
  • Ellie and Isaiah are helping their friend Nora move, off Ellie can move 4 boxes for every 16 boxes that Isaiah moves, then how m
    10·1 answer
  • HELLPPP PLEASEEEEEEEEE :))))))
    14·2 answers
  • What is the product?<br> 7•(-3)
    5·1 answer
  • GEOMETRY PLEASE HELP ME IM ON A TEST
    13·1 answer
  • NEED ANSWER ASAP PLEASE
    6·1 answer
  • Help! I have no idea what to do! Will award brainliest!
    8·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!