1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Licemer1 [7]
2 years ago
9

Hi. Could you please help me with this question??

Mathematics
1 answer:
Liula [17]2 years ago
5 0
B) 23
Add what you know together, 6 + 2 + 2 + 2 + 3.5. Fill in what you don’t by looking at other sides. 3.5 + 2 + 2.
You might be interested in
Find the indicated sum of each sequence S8 of -2,-13,-24,-35
valentina_108 [34]

Answer:

The sum of the arithmetic sequence is S_{8}=-324.

Step-by-step explanation:

A sequence is a set of numbers that are in order.

In an arithmetic sequence the difference between one term and the next is a constant.  In other words, we just add the same value each time infinitely.

If the first term of an arithmetic sequence is a_1 and the common difference is d, then the nth term of the sequence is given by:

                                                  a_{n}=a_{1}+(n-1)d

For the sequence

                                                -2,-13,-24,-35,...

The pattern is continued by adding -11 to the last number each time.

An arithmetic series is the sum of an arithmetic sequence.  We find the sum by adding the first, a_1 and last term, a_n, divide by 2 in order to get the mean of the two values and then multiply by the number of values, <em>n</em>

<em>                                                     </em>S_{n}=\frac{n}{2}(a_{1}+a_{n})<em />

The sum of the arithmetic sequence is

a_{8}=-2+(8-1)(-11)=-2-77=-79

S_{8}=\frac{8}{2}(-2-79})=4\left(-2-79\right)=4\left(-81\right)=-324

3 0
3 years ago
1
zmey [24]

Answer:

Part 1) The inequality that represent this situation is 5(x+7)^{2} \geq1,050  or  5x^{2}+70x+245 \geq1,050

Part 2) Yes, 8 inches is a reasonable width for his tablet

Step-by-step explanation:

Part 1)

Let

L -----> the length of the screen television

W ----> the width of the screen television

x ---->  the width of Andrew's tablet

we know that

L=5W ------> equation A

W=x+7 ----> equation B

The area of the television is

A=LW -----> equation C

Substitute equation A and equation B in equation C

A=5(x+7)(x+7)

A=5(x+7)^{2}

5(x+7)^{2} \geq1,050

5(x^{2}+14x+49) \geq1,050

5x^{2}+70x+245 \geq1,050 ------> inequality that represent this situation

Part 2) Determine if 8 inches is a reasonable width for his tablet

For x=8 in

Substitute in the inequality

5(8+7)^{2} \geq1,050

5(15)^{2} \geq1,050

1,125 \geq1,050 -----> is true

therefore

Yes, 8 inches is a reasonable width for his tablet

3 0
2 years ago
Find the exact value of tan( cos^-1 ( -5/13))
trasher [3.6K]

Answer:

-¹²/₅  

Step-by-step explanation:

Let cos a = -⁵/₁₃

Then tan a = sin a/cos a

= [√(1 - cos²a)]/cos a

= {√[1 - (-⁵/₁₃)²]}/(-⁵/₁₃)

= -[√(1 - ²⁵/₁₆₉)] × ¹³/₅

= -[(√(¹⁴⁴/₁₆₉ )] × ¹³/₅

= -¹²/₁₃ × ¹³/₅

= -¹²/₅

tan(arccos (-⁵/₁₃)) = -¹²/₅

The diagram shows the 2nd  quadrant of a circle with radius 13, cos a = -⁵/₁₃, and tan a = ¹²/₍₋₅₎ = -¹²/₅.

4 0
3 years ago
You are rearranging your bookshelf to make it more interesting and harder to find anything on it. On one of the shelves you plan
Leto [7]

Answer:

for every 2 biographies you put 1 mystery book until you get to the middle then there will be 3

Step-by-step explanation:

8 0
2 years ago
Find the unit price for each size of Jiffy peanut butter and determine which size is the better buy 18 oz. $3.28
Liono4ka [1.6K]
Price this per ounce
18oz = $0.182 per ounce
22oz =$0.181 per ounce
28oz =$0.174 per ounce
5 0
3 years ago
Other questions:
  • 2x + y =6<br> y = x-3<br><br><br> Solve for x and y
    10·1 answer
  • Solve the equation: 5y+2=22 Please help me!! :(
    11·2 answers
  • What are 1, 2 and 3
    14·2 answers
  • Help with this task it's confusing can u explain how you got the answer
    8·1 answer
  • Please answer question now in two minutes
    8·1 answer
  • 2) 7+ (1 + 9) = (7 + 1) +9<br> Property:
    5·1 answer
  • The school store sells Midville High T-shirts for $12 each and Midville High gym shorts for $9 a pair. One afternoon they sold a
    11·1 answer
  • Plssss
    9·2 answers
  • Could anyone solve this equation
    14·1 answer
  • Can y’all help me on question 16?!
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!